Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

Židovská obec v Ostravě podpořila konverzi osmi adeptů z regionu

10. 1. 2018, -tz- |  Z domova

OSTRAVA/KRAKOV – Židovská obec v Ostravě podpořila úspěšnou konverzi několika zájemců o židovství z Moravskoslezského kraje. Téměř čtyřletý proces výuky pod vedením izraelské rabínky Tanyi Segal působící v Polsku, byl završen 11. prosince 2017 rozhodnutím rabínského soudu (bejt din) v Krakově, jenž byl zřízen pod záštitou Centra progresivního judaismu v Krakově a progresivní židovskou komunitou Beit Krakow. Rabínský soud se skládal z rabínů, kteří působí nebo působili v Polsku nebo jejichž rodinné kořeny jsou s Polskem silně propojeny.

celý článek

Auto dvou českých turistek bylo na Západním břehu napadeno kameny. Špatně odbočily při cestě k Mrtvému moři

10. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Dvě české turistky, které se ve vypůjčeném autě vypravily k Mrtvému moři, musela v úterý 9. ledna zachraňovat izraelská policie. Stačilo jedno špatné odbočení a omylem se dostaly do části Západního břehu Jordánu, která je spravována palestinskou samosprávou. V arabské vesnici Takua, nedaleko Betléma, na jejich automobil zaútočili kameny místní obyvatelé. Západní břeh je rozdělen na tři části: jednu spravují Izraelci, další je pod společnou izraelsko-palestinskou správou a třetí oblast spadá čistě pod palestinské úřady. Izraelští civilisté mají, na rozdíl od turistů, do třetího typu oblasti podle izraelských zákonů vstup přísně zakázán. V oblastech se smíšenou a palestinskou správou však může být nebezpečné, pokud se turisté pohybují v autě z izraelské půjčovny. Ta mají žlutou poznávací značku, zatímco palestinská auta mají zelenou.

celý článek

Na tuniské Djerbě házeli neznámí útočníci zápalné láhve do židovské školy

10. 1. 2018, -jg- |  Svět

DJERBA – Židovská škola na tuniském ostrově Djerba, jež je turistickým letoviskem a zároveň domovem starobylé židovské komunity, byla v úterý 9. ledna napadena. Do její budovy byly vhozeny zápalné láhve. Informovala o tom agentura Reuters. V současnosti se v zemi odehrávají násilné protivládní demonstrace. Na Djerbě se sice žádná demonstrace nekonala, avšak místní tvrdí, že útočníci využili doby protestů, kdy je bezpečnostní opatření židovských objektů na Djerbě oslabeno, neboť policie své síly přesunula do jiných oblastí. Při útoku nedošlo k žádným zraněním, byla však způsobena hmotná škoda, jak řekl lídr místní židovské obce Perez Trabelsi. „Neznámí lidé využili protestů a vhodili do lobby židovské náboženské školy na Djerbě Molotovovy koktejly,“ řekl. Během tohoto útoku se odehrávaly násilné střety asi ve 20 tuniských městech, kde lidé protestují proti zvyšování cen a novým daním platným od 1. ledna 2018.

celý článek

Trojice na protiizraelské demonstraci mávala izraelskou vlajkou. Rakouská policie žádá trest

10. 1. 2018, -jg- |  Svět

VÍDEŇ – Rakouská policie požaduje pokutu ve výši 100 euro nebo dva dny vězení pro tři proizraelské aktivisty, kteří mávali izraelskou vlajkou na demonstraci u amerického velvyslanectví ve Vídni dne 9. prosince 2017. Šlo o protestní demonstraci proti uznání Jeruzaléma jako hlavního města Spojenými státy. Podle policejních zápisů z 3. ledna aktivisté „mávali na demonstraci vlajkou velmi provokativně a způsobem, který byl viditelný pro účastníky demonstrace a tím způsobil značné pohoršení a provokaci mezi palestinskými protestujícími.“ Jako první informovala o trestních sazbách pro tři aktivisty německojazyčná verze serveru Vice a přinesla rozhovor s jedním z nich. „Moje matka je Izraelka, její rodiče jsou uprchlíci z Iráku a Libye. Arabsky mluvící kamarád z Izraele mi přeložil některé slogany, co na demonstraci zazněly, a byl mezi nimi například zpěv oslavující masakr Židů „Židé, pamatujte na Khaybar, Muhamadovy armády se vrací,“ nebo perský pokřik „Smrt Izraeli.“

celý článek