Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Na Západním břehu byl při střeleckém útoku zabit Izraelec, otec šesti dětí

9. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Střelecký, pravděpodobně teroristický útok, při němž byl zabit otec šesti dětí, se stal v úterý 9. ledna ve večerních hodinách nedaleko města Nábulus. Pětatřicetiletá oběť řídila svůj vůz po silnici 60, což je jedna z hlavních dopravních tepen Západního břehu, když si jej vyhlédl střelec v projíždějícím autě. Oběť byla později identifikována jako Raziel Ševach, obyvatel nedaleké osady Chavat Gilad. Policie a vojsko začali prohledávat okolí místa. Ševach byl v kritickém stavu hospitalizován v nemocnici v Kfar Saba, ještě si však stačil sám zavolat pomoc s tím, že byl postřelen z projíždějícího palestinského auta. V nemocnici při resuscitačním zásahu zraněním podlehl. „Chtěl bych učinit prohlášení k těm zbabělým vrahům, co vystřelili a ujeli: Nemáme strach. Lid Izraele žije a vyhraje,“ prolásil předseda Rady regionu Samařsko Josi Dagan. Raziel Ševach byl rabínem a mohelem osady Chavat Gilad. Působil též jako dobrovolník pro Magen David Adom, izraelskou záchrannou zdravotní službu.

celý článek

Na den tříletého výročí útoku v Hyperchacher lehl na pařížském předměstí popelem košer obchod. Jde zřejmě o úmyslný čin

9. 1. 2018, -jg- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – S největší pravděpodobností žhářský útok na košer obchod na předměstí Paříže, který se stal v úterý 9. ledna, vzedmul mezi francouzskými Židy novou vlnu strachu z antisemitismu. Incident se udál právě na tříleté výročí útoku na košer obchod s lahůdkami Hyperchacher v Paříži. Tehdy byli při něm rukou džihádisty zabiti čtyři rukojmí, všichni Židé. Podle francouzských médií vzplál obchod s košer potravinami Promo Destock ve čtvrti Créteil v úterý nad ránem. Policie požár vyšetřuje. Podle ní pachatel nebo skupina pachatelů před založením požáru rozbili skleněnou tabulku okna. Oheň obchod zcela pohltil. „Bylo způsobeno hodně škody,“ řekla státní žalobkyně Laure Beccuauová s tím, že vyšetřovatelé nevěří, že oheň nebyl založen úmyslně. Minulý týden se na dveřích tohoto obchodu, a stejně tak na dveřích znovuotevřeného pařížského Hypercacher, objevily nasprejované antisemitské nápisy. Dne 3. ledna byl v úterý zapálený Promo Destock a další dva židovské obchody v okolí posprejovány svastikami. Jeden byl i lehce poničen ohněm.

celý článek

Tématem letošního ročníku soutěží Památníku Terezín je „domov“

9. 1. 2018, -tz- |  Z domova

PRAHA – Památník Terezín vyhlašuje XXIV. ročník literární a XXII. ročník výtvarné soutěže – Memoriálu Hany Greenfieldové se společným tématem Domov. „Prosíme zájemce o účast v soutěži, aby se pokusili zamyslet, co pro ně mohla znamenat ztráta domova. S jakými těžkostmi se museli v zahraničí potýkat? Jak na ně nahlíželi tamní lidé? Bylo pro ně snadné se mezi ně začlenit? A s jakými problémy se musejí potýkat dnešní lidé prchající z různých důvodů ze svých domovů? Co pro vás osobně znamená domov?“, uvádí Pavel Straka, koordinátor memoriálu a lektor vzdělávacího oddělení Památníku Terezín. „Je třeba se zamyslet se nad výše uvedenými otázkami, vytvořit výtvarné či literární práce a ty nám zaslat na naši adresu. Lze si samozřejmě položit i otázky vlastní, které se také s vyhlášeným tématem úzce pojí. Při zpracování ponecháváme účastníkům možnost volby jakékoliv umělecké formy a techniky“, doplňuje Straka.

celý článek

Izrael zveřejnil seznam organizací, jejichž členové nesmí vstoupit do země. Je mezi nimi i Jewish Voice for Peace

9. 1. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Dvě desítky organizací spjatých s hnutím BDS (Bojkot, stažení investic, sankce) už ví, že jejich členové se do Izraele nepodívají. Seznam zveřejněný izraelskou vládou tuto neděli (7.1.) zahrnuje jedenáct organizací evropských, šest působících v USA a po jedné z Latinské Ameriky a z JAR. Figuruje mezi nimi také židovská organizace Jewish Voice for Peace. Zatímco izraelská vláda se hájí, že žádná země nevpustí do svých hranic své otevřené nepřátele, kteří ji chtějí poškodit, lidskoprávní organizace – zejména ty, které se na „černé listině“ objevují – to prohlašují za projev úpadku izraelské demokracie a připomínají, že jedním z negativních dopadů může být znemožnění návštěv rodinných příslušníků u těch Palestinců, kteří mají část rodiny v zahraničí a část v Izraeli či na Západním břehu – totéž se ostatně týká i řady členů organizace Jewish Voice for Peace, jejichž příbuzní žijí v Izraeli. Podle jiných jde o opět další paralelu s dějinami jihoafrického apartheidu a doklad toho, že Izrael se snaží svou politiku uplatňovanou na Západním břehu rozšířit na celý svět.

celý článek

Šin Bet odhalil na Západním břehu teroristickou buňku s vazbami na Írán

9. 1. 2018, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelské tajné služby odhalily tříčlennou teroristickou buňku plánující útoky proti izraelským cílům, v jejichž pozadí stáli íránští agenti. Ti podle zjištění Šin Bet kontaktovali hlavní osobu buňky, devětadvacetiletého studenta informatiky Muhammada Maharma, prostřednictvím jeho příbuzných v Jihoafrické republice a naverbovali ho, aby chystal teroristické útoky proti Izraeli a současně pomohl íránským tajným službám proniknout do oblasti a vybudovat si zde síť. Maharmeh poté zrekrutoval dva další Palestince a spolu s nimi plnil úkoly, které od Íránců dostal. Buňku se podařilo odhalit včas, dříve než mohla mít na svědomí životy nevinných lidí.

celý článek