Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Izrael přijal úpravu zákona o Jeruzalémě. Zpřísnil podmínky pro územní ústupky ve prospěch Palestinců

3. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Nové znění zákona o Jeruzalému přijali izraelští zákonodárci v úterý 2. ledna nad ránem. Podle nového znění bude ke stažení se z jakékoliv části Jeruzaléma ve prospěch Palestinců v rámci budoucí mírové dohody zapotřebí speciální dvoutřetinová většina. To znamená 80 poslaneckých hlasů ze 120. V původní verzi zákona k tomu stačila prostá většina. Změna zákona o Jeruzalému, jež byla navržena poslankyní strany Židovský domov Šuli Moalem-Rafaeliovou, prošla Knesetem s 64 hlasy pro, 51 proti a jedním zdržením se. Základní zákon o Jeruzalému Izrael přijal už v roce 1980 a roku 2000 jej pozměnil. Tato nejnovější změna však již byla připravována v létě 2017. „Cílem této úpravy zákona je zabránit ústupkům jako části diplomatických dohod,“ řekla tehdy Rafaeliová. Nový zákon kritizoval Nachman Šaj z opozičního Sionistického tábora.„Nepotřebujeme teď nové zákony o Jeruzalému, viděli jsme, co se dělo na Chrámové hoře,“ řekl v narážce na násilí, jež vypuklo v létě poté, co Izrael na místě zpřísnil bezpečnost potom, co se zde stal vražedný útok.

celý článek

Izrael podal oficiální žádost o vystoupení z UNESCO, proces potrvá rok

3. 1. 2018, -mk- |  Svět

JERUZALÉM – Právě včas před prosincovými svátky, kdy jsou kanceláře institucí OSN uzavřené, stihl Izrael na poslední chvíli podat oficiální žádost o vystoupení z organizace, již se rozhodl opustit v solidaritě s USA. Bezprostředním podnětem bylo pro Izrael schválení rezoluce UNESCO, v němž se odsuzuje každé uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele. Spojené státy oznámily svůj záměr z UNESCO vystoupit už říjnu, a to kvůli setrvalému zaujetí proti Izraeli. Současná generální ředitelka UNESCO, organizace OSN, která má na starosti především oblast kultury a školství, Audrey Azulayová vyslovila svou lítost nad odchodem Izraele ze struktur UNESCO. „Jsem přesvědčená, že právě uvnitř UNESCO a nikoli vně něj mohou státy nejlépe usilovat o urovnání neshod v oblastech, které spadají pod jeho kompetenci,“ uvedla Azulayová. Izrael stejně jako USA zůstanou v UNESCO jako pozorovatelské státy.

celý článek

Německý ministr zahraničí na setkání proti antisemitismu mezi muslimy označil Izrael za apartheid

3. 1. 2018, -mk- |  Svět

BERLÍN – Ministr zahraničí Spolkové republiky Německo a současně vicekancléř Sigmar Gabriel je kritizován za své veřejné prohlášení, že Izrael praktikuje politiku apartheidu. Stalo se tak v polovině prosince na setkání pořádaném Kreuzberskou iniciativou proti antisemitismu, která se snaží zachytit zárodky antisemitských nálad ve školách, kde převažují děti migrantů z muslimských zemí. Avšak podle otevřeného dopisu jedné z účastnic, Malky Goldsteinové-Wolfové, ministr namísto tišení protižidovského smýšlení přilil oleje do ohně antisemitské nenávisti, když se těmito slovy vyjádřil o Izraeli. Malka Goldsteinová-Wolfová vyzvala ministra k omluvě za to, že „dodal další argumentační zbraně do ruky mladým, kteří jsou antisemitismem doslova odkojeni“, ministr se však od té doby k věci nevyjádřil.

celý článek