Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Libanonský ministr zahraničí řekl, že Izrael má právo na bezpečí. Doma ho zkritizovali

2. 1. 2018, -jg- |  Blízký východ

BEJRÚT – Pod ostrou kritiku politiků v Libanonu se dostal zdejší ministr zahraničí Džibrán Bassil. Behěm velkého rozhovoru na libanonské televizní stanici al-Mayadin totiž minulý týden v úterý podotkl, že Libanon nemá žádný ideologický problém s Izraelem a že Izrael má právo na svoji bezpečnost. Na to konto jej jeden bývalý ministr libanonské vlády vyzval k odstoupení z funkce a velké kritiky se mu dostalo rovněž od četných členů parlamentu. Bassil se tak poté ohradil, že jeho slova byla televizí vytržena z kontextu během editování rozhovoru, aniž by vysvětlil, jak by se to mohlo stát. „Nejsme proti tomu, aby Izrael žil v bezpečí,“ byl Bassil zachycen, jak říká v krátkém klipu, který se rozšířil po sociálních sítích. Izrael nemá se svým severním sousedem žádné diplomatické vztahy a tenze mezi ním a v Libanonu usazeným militantním hnutím Hizballáh, s nímž Izrael bojoval již v několika válkách, v minulém roce narostly.

celý článek

Demonstranti v Tunisu zničili výstavu o holocaustu, nazvali jej mýtem, lží a sionistickou propagandou

2. 1. 2018, -jg- |  Svět

TUNIS – Výstava o holocaustu v tuniské Národní knihovně se setkala s protesty místních aktivistů, kteří na ní roztrhali plakáty a nazvali ji „propagandou desetiletí starého mýtu o genocidě židovského lidu“. Výstavu podnítil tuniský historik Habib Kazdaghli a podpořily jí Muzeum holocaustu ve Washingtonu, UNESCO, OSN a Nadace Rosy Luxemburgové. „Jde o historickou dokumentární expozici, která ukazuje a odsuzuje propagandu nacismu. Jejím cílem je naučit naše děti, aby měly rády historii. Sám jsem historik, ale moje děti nemají rády dějepis,“ řekl Kazdaghli. Hamida Bessaadová, badatelka tuniské národní knihovny vysvětlila, že lidé protestují proti výstavě, protože Kazdaghli chce „aby se naše malé děti dověděly o historii Židů a učily se o holocaustu“. Dodala, že holocaust je židovská propaganda a že jsou to Palestinci, kdo skutečně holocaust zažívá. Video s protestujícími ničícími exponáty výstavy a lidmi skandujícími „Free Palestine, pryč se sionisty“ zveřejnil dne 15. prosince arabský ženský časopis Meem a jeho překlad z arabštiny do angličtiny v pondělí institut MEMRI.

celý článek

Houstonský imám se omluvil za kázání vybízející k zabíjení Židů, podle kritiků však příliš vágně

2. 1. 2018, -mk- |  Svět

HOUSTON – Imám Raíd Sale al-Rúsán, působící v mešitě v americkém Houstonu v Texasu, vzal zpět svá slova vyřčená v „zápalu“ během kázání, které reagovalo na Trumpovo uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele. V omluvě zveřejněné na stránkách zdejšího muslimského Tajweed Institute uvedl, že „jednoznačně uznává důstojnost, posvátnost a hodnotu každého lidského života včetně osob židovského vyznání“, a důrazně se distancoval od terorismu. „Jako věřící člověk a náboženský lídr cítím hanbu, že mé v zápalu pronesené kázání související s Trumpovou deklarací o Jeruzalému je chápáno jako volání po tom, čím hluboce opovrhuji,“ napsal houstonský imám. Místní pobočka Ligy proti hanobení však není spokojeno s omluvou, přicházející po tak dlouhé době a pravděpodobně jen s ohledem na medializaci celé záležitosti díky institutu MEMRI, který celou řeč s anglickými titulky uveřejnil na internetu. Imám se měl podle ní výslovně omluvit židovské obci za to, že ve svém kázání volal po „zabíjení Židů“, čímž se má uspíšit příchod soudného dne, a šířil antisemitské pověry.

celý článek