Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Íránský parlament jednohlasně uznal Jeruzalém za hlavní město Palestiny „navždy“

28. 12. 2017, -jg- |  Blízký východ

TEHERÁN – Íránský parlament ve středu 27. prosince jednohlasně, s poměrem 207 hlasů pro, 0 zdržení se hlasování a 0 proti, přijal zákon, který doporučuje íránské vládě, aby uznala Jeruzalém za hlavní město Palestiny „navždy“. Informovala o tom íránská polostátní agentura Fars. V íránském parlamentu, zvaném též madžlis, přitom zasedá 290 zákonodárců. Jeho středeční volba měla být odpovědí na nedávné oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele. Podle turecké agentury Andalou News řekl mluvčí parlamentu Ali Laridjani, že Trump učinil své prohlášení „v naději, že tím zasáhne muslimy“. Palestinci si totiž nárokují východní část metropole jako hlavní město svého budoucího státu. Jak Chrámová hora, tak Západní zeď, nejsvětější místa judaismu, spadají právě do území tzv. Východního Jeruzaléma.

celý článek

Neznámí pachatelé zvandalizovali před synagogou židovské obce v Košicích chanukový svícen

28. 12. 2017, -jg- |  Svět

KOŠICE – Dosud neznámí pachatelé převrátili před košickou synagogou v Puškinově ulici šestimetrový chanukový svícen a obci tím způsobili škodu v přepočtu za zhruba 7 tisíc českých korun. „Naše komunita je zhrozena. Doposud jsme byli konfrontováni jen s verbálními nenávistnými útoky v podobě statusů na sociálních sítích a komentářů na webových stránkách. Stalo se beztrestným šířit nenávist. Toto je však přesun k činům a to nás na celé kauze nejvíc znepokojuje. Uvidíme, jak se ke kauze postaví naše vyšetřovací orgány. Veřejné zapalování chanukových svíček byl krok k otevření naší komunity, o to nás to víc mrzí,“ napsal ve čtvrtek 28. prosince na facebookové stránky Židovské obce Košice její předseda Richard Duda. Devítiramenná menora zde byla umístěna 12. prosince, kdy na ní první svíci na počest židovského svátku Chanuka rozsvítil rabín Zev Stiefel.

celý článek

Skupina anarchistů zvandalizovala izraelskou ambasádu v Aténách, zastříkala ji červenou barvou

28. 12. 2017, -mk- |  Svět

ATÉNY – Skupina radikálně levicových aktivistů z organizace Rubikon přijela v pondělí (25.12.) brzy ráno k izraelskému velvyslanectví v řeckých Aténách, aby provedla demonstrativní čin odporu vůči Izraeli: a budovu, která v tu chvíli nebyla střežena bezpečnostními hlídkami, naházeli desítky lahví s červenou barvou. Asi desítka pachatelů byla maskována v motocyklistických helmách, aby znesnadnila identifikaci jednotlivých osob. Čin měl být podle vyjádření skupiny, která se k němu vzápětí přihlásila na svých internetových stránkách, projevem „solidarity s Palestinci, po desetiletí utlačovaného národa“, který je po celé dekády podroben „pomalým etnickým čistkám“ tím, že je „vytlačován ze své země“. Skupina na svých stránkách zveřejnila také videozáběry z vandalské protestní akce.

celý článek

Po Guatemale se očekává, že se k přesunu ambasád do Jeruzaléma připojí i Paraguay a Honduras

28. 12. 2017, -jg- |  Svět

CIDUAD DE GUATEMALA – Poté, co guatelmalský prezident Jimmy Morales v neděli oznámil přesun velvyslanectví země v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, izraelští představitelé očekávají, že zanedlouho jej budou následovat i vlády dalších dvou zemí střední Ameriky – Paraguaye a Hondurasu. Právě Guatelmala a její východní soused Honduras byly jedněmi ze sedmi zemí, které ve Valném shromáždění OSN hlasovaly proti přijetí rezoluce, která by anulovala uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele Spojenými státy. Paraguay se zdržel hlasování, ačkoliv i tato země v minulosti na půdě OSN zastávala výrazně proizraelské postoje. I přes pozitivní zprávu pro izraelskou stranu se však na přesun velvyslanectví může čekat hodně dlouho. Morales prohlásil, že jeho země přesune ambasádu teprve až tak učiní Washington. Stěhování velvyslanectví USA však může být otázkou několika let, dokonce může být dokončeno i po skončení funkce Trumpovy administrativy.

celý článek

Palestinská aktivistka zatčena za napadání vojáků, arabský svět v ní vidí hrdinku

28. 12. 2017, -mk- |  Blízký východ

NÁBÍ SALEH – Ahed Tamimiová, údajně šestnáctiletá palestinská aktivistka – jejíž skutečný věk je však možná již osmnáct let – byla zatčena minulý týden v úterý (19.12.) v časných ranních hodinách. Důvodem byla její potyčka s vojáky o několik dní dříve, kdy se pokoušela fyzicky i verbálně napadat izraelské vojáky dohlížející na průběh demonstrace v Nábí Saleh, kde Tamimiová žije. Její kamarádka tyto útočné provokace natáčela na telefon, patrně aby zachytila očekávanou brutální reakci vojáků IDF, ti však dívčiny kopance a rány ponechali bez povšimnutí. Zatímco v Izraeli zejména příslušníci centristických a levicových politických stran a podobně orientovaní komentátoři ocenili vzorný přístup vojáků, po zatčení Tamimiové se po celém světě rozběhla kampaň pod hashtagem #FreeAhedTamimi.

celý článek