Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

USA vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, jež by Trumpovi doporučovala anulovat rozhodnutí o Jeruzalému

18. 12. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Spojené státy americké v pondělí 18. prosince vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která by doporučovala Trumpově administrativě, aby odvolala své uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Bylo to vůbec první právo veta, jež USA od doby nástupu Donalda Trumpa do prezidentské funkce použily. Všech ostatních 14 států, které v současnosti v Radě zasedají, hlasovalo pro její přijetí. Vyslankyně USA do OSN Nikki Haleyová nazvala volbu „urážkou, která nebude zapomenuta,“ a na konto svého veta dodala: „Nečiní nám to žádnou radost, ale ani se neostýcháme. Spojeným státům nebude žádná země říkat, kde mají mít své velvyslanectví.“ Kromě toho Haleyová nadnesla i rezoluci o osadách, kterou Obamova administrativa nechala projít loni v prosinci a v níž se mj. o jeruzalémské židovské čtvrti ve Starém městě mluvilo jako o okupovaných územích. „Po desetiletí Izrael odolával v OSN a jeho agenturách jedné vlně zaujatosti za druhou. USA často stály za Izraelem. Dne 23. prosince 2016 jsme to neudělali a tuto chybu už nezopakujeme,“ dodala.

celý článek

Při pátečních protestech zastřelen beznohý Palestinec. Jeho smrt vyvolala bouři nevole v Gaze i na sociálních sítích

18. 12. 2017, -mk- |  Blízký východ

GAZA – Devětadvacetiletý Ibrahím Abú Thuraja přišel o obě své nohy během izraelské operace Lité olovo v roce 2008. I poté však na svém kolečkovém křesle dál protestoval proti Izraeli a proti blokádě Gazy, až ho v pátek (15.12.) při bouřlivých protestech podél hranic Gazy a Izraele zabila pravděpodobně střela izraelského vojáka. Podle sociálních sítí byl Abú Thuraja neozbrojený a nepředstavoval žádnou hrozbu, internetem se šíří obvinění, že šlo o „popravu“, Abú Thuraja byl střelen do hlavy, a to údajně ostřelovačem. Nyní hrozí, že se z něj stane symbol nové vlny násilí či přímo třetí intifády. Izraelské orgány zatím k incidentu nevydaly žádné stanovisko, pouze oznámily, že případ vyšetřují. Abú Thuraja byl jedním ze tří zabitých Palestinců během pátečních nepokojů; druhým byl jednatřicetiletý Palestinec, který zemřel při stejné potyčce jako Abú Thuraja, a třetím terorista, který zaútočil nožem na izraelského policistu a pravděpodobně se chystal též odpálit pás s výbušninami na svém těle.

celý článek

Palestinec zastřelen při teroristickém útoku, pravděpodobně měl na sobě pás s výbušninami

18. 12. 2017, -mk- |  Izrael

RAMALLÁH – Palestinec, který pobodal izraelského příslušníka příhraniční policie a měl na sobě pravděpodobně i pás s výbušninou, byl v sebeobraně postřelen a později svým zraněním podlehl. K incidentu došlo v hlavním městě palestinské samosprávy Ramalláh během pátečních pouličních bouří, na jejichž průběh dohlížely izraelské bezpečnostní jednotky. Útočník, identifikovaný později jako devětadvacetiletý Muhammad Akal, byl vzápětí převezen palestinským Červeným půlměsícem k ošetření, takže nebylo možné zjistit, zdali pás kolem jeho těla byl skutečně naplněn výbušninou, či zdali se jednalo pouze o atrapu, jak tvrdí palestinská policie. Pobodaný izraelský příslušník bezpečnostních složek utrpěl středně těžká zranění ze dvou bodných ran do trupu, podle vyjádření nemocnice byl po převozu stabilizován a čekal na operaci.

celý článek