Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

V brněnské vile Stiassni se po 80 letech znovu rozzářila světla na chanukovém svícnu

17. 12. 2017, -jg- |  Z domova

BRNO – Po osmdesáti letech se v brněnské vile Stiassni opět rozzářila chanuková světla. Čtvrtou svíci sem o letošním svátku Chanuka, který připadl na 12. až 19. prosince, přišli v pátek 15. prosince zapálit členové Židovské obce Brno a Spolku přátel vily Stiassni. Spolek si touto unikátní událostí připomněl i druhé výročí svého vzniku. Když členové továrnické rodiny Stiassni zapalovali v roce 1937 ve své domovské vile v Brně chanukový svícen, možná ani netušili, že to bude naposledy. „Již o rok později musela rodina dům i republiku opustit,“ sdělil Brněnskému deníku Zdeněk Musil, předseda Spolku přátek vily Stiassni. Funkcionalistickou vilu v Brně si podle návrh architekta Ernsta Wiesnera nechal roku 1929 postavit Alfred Stiassni s rodinou. Roku 1939 vilu zabavili nacisté a udělali z ní důstojnické kasino. Od roku 1952 připadla národnímu výboru pro reprezentační účely a do povědomí se dostala jako „vládní vila“. Nyní je od roku 2014 přístupná veřejnosti.

celý článek

Nazaret ruší oslavy Vánoc. Starosta města protestuje proti Trumpovu uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele

17. 12. 2017, -jg- |  Izrael

NAZARET – Vánoční oslavy a trhy v Nazaretu, podle křesťanské tradice městě, kde vyrůstal a prožil své dětství Ježíš, budou kvůli prohlášení amerického prezidenta Trumpa o Jeruzalému letos zrušeny. Podle Aliho Salama, muslimského starosty města, jenž je ponejvíce obýváno izraelskými Araby, Trumpovo uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele „nám vzalo radost ze svátků.“ Jak oznámila minulý týden ve čtvrtek městská rada, starosta Salam nařídil zrušení všech plánovaných uměleckých vystoupení na vánočním festivalu, stejně jako rozsáhlých vánočních trhů. „Naše identita a víra nejsou k diskuzi. Toto rozhodnutí nám vzalo radost ze svátků a tak tento rok zrušíme oslavy,“ sdělil Salam. Každoroční oslavy Vánoc v tomto pro křesťany jednom z nejdůležitějších měst jsou přitom díky přílivu turistů i důležitým zdrojem financí pro městskou pokladnu tohoto severoizraelského města, v němž tři čtvrtiny tvoří muslimští Palestinci a 25 % křesťané.

celý článek

Palestinská samospráva odmítla postoj USA, že by Zeď nářků měla v mírových jednáních připadnout Izraeli

17. 12. 2017, -jg- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Na konci mírových jednání mezi Izraelem a Palestinci by měla Zeď nářků v Jeruzalémě zůstat pod správou Izraelců. Tak vypadá stanovisko USA, proti kterému se mluvčí prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse v sobotu 16. prosince ohradil. „Palestinci nepřijmou ohledně východního Jeruzaléma žádné změny týkající se hranice z roku 1967,“ řekl Nabil Abu Rudeineh. „Toto stanovisko USA znovu dokazuje, že současná americká administrativa je mimo veškerý mírový proces,“ dodal ještě s tím, že Zeď nářků v rukou židovského státu by jen „upevnila okupaci.“ Americký viceprezident Mike Pence totiž v pátek, před svou plánovanou středeční návštěvou Izraele, oznámil, že zatímco hranice v Jeruzalémě musí být rozhodnuty v palestinsko-izraelských jednáních „my si nedokážeme představit, že by Izrael podepsal mírovou dohodu, jež by nezahrnovala Zeď nářků.“ V sobotu rovněž Reuters informova, že Rada bezpečnosti OSN zvažuje vydat rezoluci, jež by Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele rušila.

celý článek