Dnes je 16. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Kvůli uznání Jeruzaléma zvandalizoval muž v Amsterdamu košer restauraci

7. 12. 2017, -jg- |  Antisemitismus

AMSTERDAM – Nizozemská policie zatkla ve čtvrtek 7. prosince muže s palestinským šátkem přes obličej, který tyčí rozbil skla výlohy košer restaurace v amsterdamské čtvrti Willemspark. Svěděk místnímu televiznímu zpravodajství AT5 sdělil, že muž přitom mával palestinskou vlajkou, křičel „Alláhu akbar“ a propalestinská hesla a pak dodal, že jeho čin je odpovědí na řeč amerického prezidenta Trumpa, v níž USA předešlý den uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele. Pachatel poté, co rozbil dveře restaurace, vnikl dovnitř, kde vzal a vynesl ven izraelskou vlajku. Tu potom hodil přihlížejícím policistům k nohám. Majitel glatt košer restaurace Ha-Carmel, Daniel Baron, sdělil, že bylo poškozeno pět oken a podlaha, ale že se pokusí provizorně vše opravit tak, aby mohl ještě týž večer otevřít. Jeho syn dodal, že jej událost vyděsila. „Nic takového jsem ještě nezažil. Občas se stane, že lidé do naší restaurace plivou, ale nic podobného se ještě nestalo,” dodal. Jeden svědek incident natočil na video. Je na něm vidět, jak dva policisté činu přihlížejí a útočníka zpacifikují až poté, co rozbil většinu oken a vnikl do restaurace.

celý článek

Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a chystá přesunutí ambasády

7. 12. 2017, -mk- |  Svět

WASHINGTON – Ve své řeči ve středu (6.12.) večer z Bílého domu učinil Donald Trump krok, o kterém se neoficiálně šířily zprávy už týden: oznámil, že USA uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a že zahájí přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Tento krok měl podle něj být „učiněn už dávno“ a smyslem prý je „napomoci mírovému procesu“. Podle očekávání zareagovaly s nelibostí všechny muslimské státy, a to včetně nejdůležitějších amerických spojenců v regionu. V Gaze se při pouličních bouřích pálily americké vlajky a prezident palestinské samosprávy to označil za rozhodnutí, které zdiskredituje Spojené státy v jejich roli prostředníka mírového procesu. Naopak Benjamin Netanjahu, který v současnosti čelí v Izraeli několika žhavým korupčním skandálům, vyjádřil jménem Izraele americkému prezidentovi hluboký dík a označil dnešek za „historický den“.

celý článek

Česká republika uznala západní Jeruzalém za hlavní město Státu Izrael

7. 12. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Česká republika vydala ve středu 6. prosince večer prohlášení, v němž uznala západní Jeruzalém v hranicích před rokem 1967 za hlavní město Izraele. Stalo se tak jen několik okamžiků po proslovu amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž v Bílém domě prohlásil, že USA uznávají, že izraelským hlavním městem je Jeruzalém a zahájil proces přestěhování amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. „Česká republika v současné době, než dojde k uzavření míru mezi Izraelem a Palestinou, prakticky uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967,” stálo ve středečním prohlášení Ministerstva zahraničí ČR. „Ministerstvo může zvažovat přemístění velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma jen v závislosti na výsledcích vyjednávání s klíčovými partnery v regionu a ve světě.” Trump ve svém projevu jasně nerozlišil mezi západním a východním Jeruzalémem, ani však nepodpořil myšlenku „sjednoceného a nedělitelného“ hlavního města.

celý článek