Dnes je 16. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Ve Ferraře bude otevřeno největší italské muzeum věnované historii Židů na Apeninském poloostrově

5. 12. 2017, -mk- |  Svět

FERRARA – Už jen několik dní zbývá do slavnostního otevření Národního muzea italského židovstva a šoa ve Ferraře, které je naplánováno na 12. prosince. V Itálii existuje řada muzeí věnovaných Židům a holocaustu – z nejvýznamnějších jmenujme muzeum ghetta v Benátkách či židovské muzeum v Římě – ta se však profilují regionálně a žádné z nich nemá ambici ilustrovat a přibližovat celé dějiny italských Židů, jejichž přítomnost na Apeninském poloostrově je doložena už dva tisíce let. Nová instituce vznikla v roce 2006 z rozhodnutí italského parlamentu a měla se původně soustředit na období holocaustu – později byl však projekt přepracován tak, aby ukazoval dějiny italských Židů v mnohem širším dějinném kontextu. První expozice bude 13. prosince otevřena v bývalé budově ferrarské věznice. Do roku 2020 je plánováno její rozšíření na další budovy, až nakonec bude rozmístěna na pěti různých místech – číslo symbolicky odkazující na pět knih Tóry.

celý článek

Desítky tisíc Izraelců demonstrovaly proti Netanjahuovi a vládní korupci

5. 12. 2017, -mk- |  Izrael

TEL AVIV – Nový návrh zákona, který má podle kritiků krýt politiky vyšetřované kvůli korupci, vyvolal v Izraeli vlnu nevole a vyhnal do ulic desetitisíce lidí. Největší demonstrace proběhla v sobotu 2. prosince večer v Tel Avivu, menší protesty proběhly však také ve městech Haifa, Roš Pina a Jeruzalémě. Protestující na demonstraci, nazvané „Pochod hanby“, nesli především transparenty s hesly proti premiérovi Benjaminu „Bibi“ Netanjahuovi – podle mínění mnohých totiž má nový zákon chránit především jeho, protože je vyšetřován v souvislosti s hned dvěma korupčními kauzami. Podle jednoho z řečníků, Meniho Naftaliho – někdejšího šéfa premiérovy rezidence, který v minulosti vyhrál soudní spor proti Netanjahuovi kvůli porušování zaměstnaneckých práv – na demonstraci pronesl, že zde neprotestuje „pravice ani levice“, jakkoli pravděpodobně bude demonstrace označena za levicový protest proti současné vládě.

celý článek

Německo nevystaví svitky od Mrtvého moře. Odmítlo uznat, že náležejí Izraeli

5. 12. 2017, -mk- |  Svět

FRANKFURT NAD MOHANEM – Frankfurtské muzeum Bible musí zrušit výstavu, kterou plánovalo zahájit na podzim roku 2019. Měly se na ní objevit vzácné svitky od Mrtvého moře, jeden z historicky nejvýznamnějších rukopisných nálezů 20. století z doby kolem přelomu křesťanského letopočtu. Izrael před zapůjčením svitků nedozírné ceny požadoval garanci, že budou svitky opět navráceny Izraelskému muzeu v Jeruzalémě, kde jsou uloženy a zčásti vystaveny pro návštěvníky. Ministerstvo zahraničí spolkové vlády však prý považuje vlastnictví svitků za „nejasné“. Jak Frankfurtské muzeum Bible, tak ministerstvo kultury spolkové země Hesensko, kde měla výstava probíhat, sdělily médiím, že rozhodnutí litují. Německo bylo přitom ještě v roce 2005 první zahraniční zemí, kam se svitky od Mrtvého moře dostaly. Vystaveny byly v berlínském Martin Gropius Bau Museum na expozici věnované čtyřicetiletému výročí diplomatických vztahů mezi Německem a Izraelem.

celý článek

Historický průlom: americký prezident Trump prý uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele

5. 12. 2017, -mk- |  Blízký východ

WASHINGTON – Po čem volá izraelská zahranicní politika už po desetiletí, může se poprvé stát skutkem. Podle neoficiálních zdrojů americký prezident Donald Trump tento týden ve středu oznámí, že Spojené státy uznají Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Budou tak první zemí na světě, která oficiálně uzná faktický stav věcí, Jeruzalém je totiž sídlem vlády, prezidenta a všech důležitých celostátních institucí. Mezinárodně se jedná o citlivou otázku a všechna zahraniční zastupitelstva a ambasády dosud sídlí v Tel Avivu. Dá se očekávat, že tento Trumpuv zahranične-politický krok vyvolá napětí ve vztazích USA a blízkovýchodních států a rovnež zkomplikuje roli země v izraelsko-palestinském vyjednávání.

celý článek