Dnes je 16. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Dva dozorci z tábora Stutthof obviněni z podílu na nacistické vraždící mašinérii

19. 11. 2017, -mk- |  Svět

DORTMUND – Němečtí prokurátoři zabývající se stíháním osob za zločiny v éře nacismu oznámili, že obvinili dva muže ve věku 92 a 93 let za svůj podíl na stovkách vražd v nacistickém táboře Stutthof na severu Polska. Dva zmínění obvinění, jejichž jména nebyla sdělena médiím, zde působili jako dozorci, mladší z nich od června 1944 do května 1945 a starší od června 1942 do září 1944. Táborem Stutthof, který Němci zřídili v blízkosti severopolského města Gdaňsk, prošlo za německé okupace 110 tisíc vězňů, z nichž asi 65 tisíc tu nalezlo smrt. Tábor fungoval jako pracovní i vyhlazovací a měl vlastní plynovou komoru a krematorium. Osvobozen byl jako poslední běloruskou armádou 9. května 1945. Německo se v posledních letech snaží postavit před soud poslední z pachatelů a strůjců tzv. konečného řešení, kteří jsou ještě naživu. Impulsem této nové vlny procesů, která započala před několika lety a stále trvá, byla smrt neblaze proslulého dozorce z tábora Sobibor Johna Demjanjuka, který zemřel, aniž si odpykal trest za své hrůzné zločiny.

celý článek

Litevská novinářka napsala knihu o podílu Litevců na holocaustu. Prodávat se však nesmí

19. 11. 2017, -mk- |  Nové knihy

VILNIUS – Ruta Vangaitová, litevská novinářka a literární kritička, vydala svou knihu Naši lidé (Musiškiai) už vloni v lednu. Začátkem listopadu však zmizela z knihkupeckých pultů stejně jako všechny další její tituly a tamní významné nakladatelství Alma Littera se spisovatelkou zrušilo všechny kontrakty. Důvodem je demytologizace litevských dějin a skutečnost, že si Vangaitová nedávno dovolila sáhnout i na litevského národního hrdinu, vůdce tzv. Lesních partyzánů Adolfase Ramanauskase-Vanagase, když objevila v archivech, že podepsal spolupráci se sovětskou NKVD a prozradil – zřejmě na nátlak – své spolupracovníky. Navíc se Ramanauskas podle zjištění Centra Simona Wiesenthala s největší pravděpodobností rovněž podílel na likvidaci litevských Židů v počátcích nacistické okupace země.

celý článek

Pětatřicetiletý Izraelec bojuje o život po teroristickém útoku autem nedaleko Hebronu

19. 11. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Sedmnáctiletý palestinský řidič seděl za volantem auta, kterým záměrně srazil na silnici nedaleko Hebronu na jih od Jeruzaléma dva lidi. Pětatřicetiletý Even Ezer Holaring, otec pěti dětí, který se do Izraele přistěhoval před více než deseti lety z Indie a patřil ke komunitě Bnej Menaše, byl vážně zraněn a podroben operaci hlavy, která utrpěla hlavní náraz. Dýchá však dále na přístrojích a jeho stav zůstává kritický. Lehce zraněn byl při teroristickém útoku sedmdesátiletý David Ramati, který stejně jako Holaring žije v osadě Kirjat Arba nedaleko Hebronu. Sedmnáctiletý terorista se poté pokusil na útěku pobodat vojáky, ti jej však postřelili a útočník byl převezen do nemocnice.

celý článek

Nick Cave koncertuje v Izraeli. Na protest proti kulturnímu bojkotu

19. 11. 2017, -mk- |  Kultura

TEL AVIV – „Bylo pro mě důležité vystoupit proti tomuto umlčování umělců,“ prohlásil Nick Cave, když na tiskové konferenci vysvětloval, jak se nakonec do seznamu měst jeho nejnovějšího koncertního turné dostal i Tel Aviv, kde vystoupí dva večery za sebou, v neděli 19. listopadu a v pondělí. Známý australský písničkář, který s velkým úspěchem koncertoval na letošní šňůře i v Praze, už v Izraeli vystoupil dvakrát, naposledy tu však byl před dvaceti lety. Když mu bylo nabídnuto, aby podepsal petici „Umělci za Palestinu“, uvědomil si, že na žádném podobném seznamu signatářů figurovat nechce. Naopak si položil otázku, co může proti podobné kampani udělat, a rozhodl se zařadit dva koncerty právě v Izraeli. Jasně se tak postavil proti stále početnější řadě umělců, kteří v Izraeli koncertovat odmítají – bývalý frontman Pink Floyd Roger Waters, kapela U2, zpěvák Elvis Costello nebo zpěvačka Björk – a naopak po bok těch, kteří se odmítli s hnutím BDS spojovat, jako jsou v hudební sféře Jon Bon Jovi, Lady Gaga, Justin Timberlake či kapely Aerosmith a Kiss.

celý článek