Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izrael nevpustí do země delegaci europoslanců, kteří chtějí navštívit odsouzeného teroristu Barghútího

14. 11. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský ministr vnitra Arje Deri oznámil, že uposlechne doporučení svého vládního kolegy Gilada Erdana, který má na starosti rezort strategických otázek a veřejné bezpečnosti, a nepovolí vstup do země delegaci sedmi europoslanců v doprovodu asi desítky francouzských starostů a poslanců. Ti měli přijet na čtyřdenní návštěvu Izraele a palestinské samosprávy v neděli (19.11.) a předem oznámili, že hlavním cílem cesty je návštěva odsouzeného palestinského teroristy Marwána Baghrútího, toho času v izraelské věznici Hadarim, a tím i vyjádření podpory palestinským politickým vězňům. Účastníci delegace jsou známými propagátory hnutí BDS za bojkot Izraele. Důvodem však podle ministrů není jen samotná jejich podpora tohoto ostře protiizraelského hnutí, ale právě cíl návštěvy, jenž je přímým vyjádřením podpory terorismu. Barghútí si odpykává několikanásobný doživotní trest za plánování a organizaci řady bombových a sebevražedných teroristických útoků během druhé intifády po roce 2000.

celý článek

Počet antisemitských incidentů v USA za loňský rok opět stoupl, dokládají statistiky FBI

14. 11. 2017, -mk- |  Antisemitismus

WASHINGTON – Podle nejobsáhlejší statistiky takzvaných „zločinů z nenávisti“, kterou ve své výroční zprávě zveřejňuje americká tajná služba FBI, stoupl počet antisemitských činů ve Spojených státech asi o půl procenta ve srovnání s rokem předešlým. To se zdá málo ve srovnání se statistikami Ligy proti hanobení (ADL), která zaznamenala strmý nárůst antisemitských incidentů o třetinu oproti roku 2015, a tento nárůst navíc dále pokračoval i v prvních měsících letošního roku. To může být dáno tím, že statistiky FBI vycházejí z dat dobrovolně poskytnutých policejními úřady po celých Spojených státech, a jak upozornila právě ADL, asi devadesát amerických měst s počtem obyvatel nad 100.000 buďto FBI nahlásilo nulový počet zločinů z nenávisti, nebo na výzvu dodat statistiky vůbec nezareagovalo. Celkově se ve zprávě FBI píše o 1273 antisemitských incidentech – je to více než polovina (53 %) případů zločinů namířených proti příslušníkům náboženských menšin. Druhou nejčastěji napadanou náboženskou skupinou jsou muslimové, na něž cílilo podle statistik 307 útoků.

celý článek

Ve třicet let starém dopise princ Charles nazývá Izrael „kolonií Spojených států“ a volá po omezení „židovské lobby“

14. 11. 2017, -mk- |  Svět

LONDÝN – V dopise, který poslal v roce 1986 princ Charles svému příteli, cestovateli Laurensi van der Postovi z cesty po Perském zálivu a Středomoří a který v neděli (12.11.) zveřejnil britský deník Daily Mail, vyjádřil následník trůnu překvapivě protiizraelské postoje. Píše v něm, že „získal mnoho poznatků o Blízkém východu a o arabském pohledu“ na Izrael. Zejména zde zmiňuje teorii, že hlavním spouštěčem problémů byl v počátcích sionismu příliv „cizích“ Židů z Evropy, a naznačuje, že právě vznik Izraele iniciovaný těmito „cizími Židy“ je příčinou terorismu, bez níž jej nebude možné vymýtit. V závěru krátkého dopisu vyjadřuje princ Charles naději, že se američtí prezidenti postaví tamní „židovské lobby“. Právě tato zmínka, chápaná jako standardní součást rétoriky moderního antisemitismu, se stala zdrojem největší kritiky bezprostředně po uveřejnění dopisu. Princ Charles přitom byl až doposud vnímán židovskou komunitou jako přátelsky nakloněný.

celý článek

Desítky tisíc pravicových extremistů pochodovalo Varšavou, padala islamofobní i antisemitská hesla

14. 11. 2017, -mk- |  Svět

VARŠAVA – Podle odhadů policie až šedesát tisíc lidí se na polský státní svátek připomínající nezávislost země v roce 1918 sešlo v ulicích Varšavy v sobotu (9.11.) pod nacionalistickými a xenofobními hesly jako „Čisté Polsko, bílé Polsko!“, „Pryč s uprchlíky“, „Čistá krev“ anebo „Evropa bude bílá“. Nápis vyvěšený na mostě, kudy průvod kráčel, zase hlásal: „Modleme se za islámský holocaust.“ Jeden z demonstrantů řekl ve zpravodajství polské státní televizi, že se pochodu účastnil, aby pomohl „odstavit Židy od moci“ a podle deníku Wall Street Journal skandovali demonstranti také: „Čistou, bílou Evropu bez Židů a muslimů“. Jen několik desítek Poláků se odvážilo shromáždit na antifašistické protidemonstraci. Polská vláda však pochod uvítala. „Byl to krásný pohled,“ citovala média vyjádření ministra vnitra Mariusze Blaszczaka. „Jsme hrdí na to, že se takové množství Poláků rozhodlo účastnit oslavy spojené se státním svátkem naší nezávislosti.“ Kromě Poláků však Varšavou pochodovalo mnoho cizinců, evropských stoupenců krajní pravice, kteří se sem stáhli, aby podpořili myšlenku antiliberální, protiislámské Evropy.

celý článek