Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Dětský časopis z Terezína poputuje nad oběžnou dráhu. Oběti holocaustu tak uctí americký astronaut

5. 11. 2017, -jg- |  Z domova

WASHINGTON – Americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka Indira má maminku pocházející ze Znojma, chce uctít památku obětí holocaustu tak, že v březnu vezme na palubu ISS obrázky z časopisu Vedem – týdeníku, který si pro sebe za války vytvářeli židovští chlapci v terezínském ghettu. Časopis tvořili potají, v ubytovnách dětského bloku, a psali do něj básničky, povídky a fejetony, nebo o běžném životě v Terezíně. Ačkoliv nikomu z nich nebylo v té době ještě ani 15 let, dokázali jej v podmínkách ghetta vydávat rok a půl. Vedem přestal existovat náhle, v létě 1944, kdy byla většina obyvatel objektu L417 transporty vzata do plynových komor v Osvětimi. Mezi nimi i zakladatel a šéfredaktor Vedem, čtrnáctiletý Petr Ginz. Právě jeho obrázek měsíční krajiny a titulku časopisu Vedem s vyobrazením rakety si s sebou vezme do vesmíru Feustel. „Je důležité pokračovat ve snu těch dětí, co žily v tak složitých podmínkách. Pro děti tohoto světa existuje vždy naděje,“ řekl astronaut, s nímž už dříve letěly nad oběžnou dráhu Nerudovy Písně kosmické nebo postavička Krtečka.

celý článek

Nová divadelní hra o Anne Frankové z pera holandského autora se obejde bez zmínky o Židech i nacistech

5. 11. 2017, -jg- |  Kultura

AMSTERDAM – O pozdvižení v židovské komunitě v Nizozemsku se postarala nová divadelní hra na motivy deníku Anne Frankové. Hra je jakoby zasazena do moderní doby a není v ní ani zmínka o nacistech, ani o tom, kdo byla Anne Franková a její rodina a proč a před čím se museli skrývat. Zato v ní ale najdeme smyšlenou zápletku, kdy Fritz Pfeffer sexuálně napadl Margot Frankovou, Anninu sestru. Pfeffer byl přitom reálnou postavou, židovským studentem stomatologie, který se během doby holocaustu v nacisty okupovaném Nizozemsku s rodinnou Frankových schovával a během ní také zahynul. Divadelní hra tvůrců Johana Doesburga a a Iljy Pfeijffera bude mít premiéru v sobotu a nese název „Achter het Huis“, což v holandštině znamená „za domem“ a odkazuje na místo úkrytu tak, jak jej ve svém jazyce sama autorka Deníku Anne Frankové nazvala. Autor a režisér Pfeijffer, který je zároveň básníkem, má na svém kontě řadu kontroverzních prohlášení, včetně těch, které zahrnují Židy.

celý článek

Hitler, Saddám Husajn, Carter nebo Netanjahu: Palestinci rádi dávají svým dětem slavná jména

5. 11. 2017, -jg- |  Blízký východ

HEBRON/HAIFA – Někteří palestinští Arabové dávají svým dětem jména po slavných osobnostech. Často jsou to lidé, k nimž vzhlíží jako k hrdinům a kteří symbolizují jejich světonázor či podporu jejich kauze. Tak se dá potkat na Západním břehu či v Gaze Hitler, Saddám Husajn, Chavez, Guevara nebo Castro, ale zcela nečekaně i Begin nebo Netanjahu mezi izraelskými Araby. Jak však podotýkají nositelé těchto jmen, rozhodnutí rodičů, jak svého potomka pojmenovat, nezůstává bez následků. Jejich jména jim prý v životě způsobila „psychické i fyzické újmy“. Například Hitler Abu Hamad, učitel z Hebronu, řekl agentuře AFP, že není hrdý na to, že nosí jméno muže, který je zodpovědný za vyvraždění milionů lidí. „Jsem proti zabíjení, násilí a porušování lidských práv, ale už se stalo součástí mojí osobnosti a zvykl jsem si,“ řekl Hitler Abu Hamad. Když se roku 1976 narodil, rozhodl se jeho otec jej takto pojmenovat, aby protestoval proti izraelské okupaci tím nejurážlivějším způsobem.

celý článek