Dnes je 16. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Český architekt postavil v Jeruzalémě dřevěnou rozhlednu ve tvaru kaktusu

3. 11. 2017, -mk- |  Z domova

JERUZALÉM – Architekt Martin Rajniš zrealizoval v centru izraelského hlavního města stavbu dřevěné rozhledny, jeden z největších českých kulturních projektů v Izraeli od počátku devadesátých let, kdy byly obnoveny diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. Stavba se nachází v jeruzalémském Hansen Housu, v areálu centra pro mladé umění na místě někdejšího leprosária, a umožňuje výhled na velkou část nového Jeruzaléma. Slavnostní otevření nové stavby je naplánováno na 10. listopadu. Pod rozhlednou vznikne prostor pro další umělecké aktivity či workshopy. Technologicky nijak zvlášť náročnou stavbou, jejíž příprava však byla spojena s nemalými administrativními obtížemi, zajistil odcházející ředitel zdejšího Českého centra Lukáš Přibyl, který se tímto ambiciózním projektem loučí se svou funkcí – v prosinci ho nahradí zahraniční redaktor Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

celý článek

Předseda džudistické federace Spojených arabských emirátů se omluvil za zápasníka, který nepodal ruku Izraelci

3. 11. 2017, -mk- |  Sport

ABÚ ZABÍ – Na turnaji v džudu konaném ve Spojených arabských emirátech, jehož se sice izraelští sportovci mohli zúčastnit, avšak zakázáno měli užívání jakýchkoli symbolů židovského státu, došlo ještě k dalšímu skandálu. Reprezentant Spojených arabských emirátů Rašad Almašdžari odmítl po prohraném zápase podat ruku svému izraelskému protivníkovi Toharovi Butbulovi. Představitelé džudistické federace Spojených arabských emirátů, její předseda Muhammad Bin Thalúb Al-Darei a další vysoce postavený funkcionář Aref al-Awani, se posléze za tento incident omluvili předsedovi izraelské džudistické federace Mošemu Pontemu. Předseda Mezinárodní džudistické federace Marius Vizer označil omluvu za „gesto odvahy“ a uvedl, že izraelskému týmu se na turnaji dostalo „důstojného zacházení“.

celý článek

Dva Palestinci obviněni z teroristicky motivované vraždy Izraelce. Chtěli se pomstít za smrt kamaráda

3. 11. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelská tajná služba Šin Bet obvinila dva Palestince ve věku 19 a 20 let, že ilegálně vstoupili na izraelské území a zavraždili Reuvena Schmerlinga (69) jako pomstu za smrt svého kamaráda, palestinského teroristy, který byl zastřelen při pokusu spáchat útok nožem. Šin Bet odtajnil detaily případu, na který bylo uvaleno informační embargo po dobu vyšetřování. To bylo zahájeno počátkem října, kdy bylo nalezeno Schmerlingovo mrtvé tělo. Oba Palestinci byli zaměstnání ve Schmerlingově podniku na skladování uhlí a vybrali si ho údajně i kvůli osobním antipatiím, od počátku je však vedl nacionalistický motiv, uvedl Šin Bet. Den před začátkem svátku Sukot (4.10.) v dopoledních hodinách jej nalákali do svého pokoje a zabili ho mnohočetnými ranami nožem.

celý článek