Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Na záchraně synagogy v Písku se podílejí i místní středoškoláci

31. 10. 2017, -jg- |  Z domova

PÍSEK – Na záchraně synagogy v Písku, která od roku 1872 stojí v Soukenické ulici, pomáhají zdejší středoškolští studenti. Reportáž o tom přinesla Česká televize. I když písecká synagoga prošla roku 2005 rekonstrukcí, kterou inicioval Česko-německý fond budoucnosti, desítky let dlouhý čas, kdy byla roku 1953 rozdělena na dvě patra a sloužila jako sklad, se na ní podepsal. Zchátralá památka byla roku 1995 vrácena Židovské obci v Praze a její renovace bude vyžadovat ještě spoustu práce a financí. Studenti Střední lesnické školy v Písku pomáhají se zvelebováním národní kulturní památky ve svém volném čase a bez nároku na honorář. Už od září pomáhají s pracemi, u kterých netřeba odborného dohledu. Jejich dobrovolná brigáda by měla trvat do konce roku. Plán je plně zrekonstruovat synagogu, jejíž původní funkci svatostánku se už po válce už nepodařilo obnovit, tak, aby mohla sloužit jako veřejný kulturní prostor. V příštím roce by se do společného projektu záchrany písecké synagogy mohly připojit i další místní školy.

celý článek

Nejméně sedm Palestinců, zčásti příslušníků organizace Islámský džihád, zemřelo v ilegálním tunelu z Gazy odpáleném IDF

31. 10. 2017, -mk- |  Blízký východ

GAZA/JERUZALÉM – Napětí mezi Izraelem a Gazou vystoupalo poté, co izraelská armáda odhalila tajný tunel vedoucí z pásma Gazy na izraelské území a vyhodila ho do povětří. Při operaci či po ní zemřelo přinejmenším sedm Palestinců, zčásti příslušníků organizace Islámský džihád, kteří se zřejmě snažili proniknout na izraelské území, a dalších dvanáct Palestinců bylo zraněno. Tunel vedl z gazského města Chán Júnis až do blízkosti kibucu Kisufim, který se nachází nedaleko hranic s Gazou. Vzápětí po incidentu, který byl nejkrvavější od skončení konfliktu mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014, se v Gaze sešly špičky tamních teroristických organizací, aby projednaly možnou odpověď. Podle médií volal Islámský džihád po okamžité koordinované vojenské reakci, zatímco Hamás se přikláněl k větší opatrnosti a součinnosti s Egyptem, aby se neohrozilo křehké dojednání palestinské jednoty mezi frakcemi Hamás a Fatah. Izrael v očekávání odvetného útoku raketami rozmístil do oblasti protiraketový systém Železná kupole a uzavřel vojenskou zónu u hranic s Gazou.

celý článek

Španělští Židé kritizují katalánské separatisty a volají po dodržování ústavy. Izrael je neutrální

31. 10. 2017, -mk- |  Svět

MADRID – Španělští Židé se až doposud drželi neutrálního postoje vůči katalánské krizi. Minulý týden v pátek 27. října se však ozvala zastřešující organizace španělských Židů, Federace židovských obcí ve Španělsku (FCJE), jen pár hodin poté, co katalánští poslanci odhlasovali vyhlášení nezávislosti na španělském království. Ve svém prohlášení vyjádřila své „hluboké znepokojení nad závažnou národní krizí“ a „plnou podporu španělské ústavě, vládě zákona, solidaritě a rovnosti všech španělských národů a jednotě Španělska“. Hlas nejvyššího orgánu španělského židovstva však nevyjadřuje názor všech katalánských Židů. V Katalánii žije asi třetina z celkového počtu 45.000 španělských Židů a existují tu frakce, které vystupují proti separatistům, i takové, které se naopak hlásí k myšlence samostatnosti.

celý článek