Dnes je 16. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Památník ticha na Bubenském nádraží v Praze, odkud odjížděly transporty Židů, už má svůj návrh

29. 10. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Na pražském bubenském nádraží, odkud nacisté vypravovali transporty českých Židů do Terezína, vznikne Památník ticha, který doplní již zde stojící sochu Brána nenávratna Aleše Veselého, již představují koleje s pražci směřujícími do nebe. Vítězem architektonického návrhu, podle něhož bude nádraží Praha-Bubny v příštích dvou letech přestavěno, je architektonické studio ARN v čele s architektem Jiřím Krejčíkem. Památník bude mít podobu betonové fasády, která podle tvůrců vyznačuje „kamenné znehybnění“, zpřítomňující „ticho strachu, netečnosti a lhostejnosti… Prostředky komunikace domu, kterými jsou otvory jako okna a dveře jsou zaslepené. Komunikace neprobíhá dovnitř ani ven.“ Zájemci si mohou prohlédnout vizualizace návrhu již nyní, a to na expozici Nová stanice Bubny v prostorách někdejších Elektrických podniků, kde je kromě základní myšlenky budoucího památníku představena i celá historie nádraží, odkud za protektorátu opustilo Prahu na padesát tisíc českých Židů.

celý článek

V kampani proti sexuálnímu obtěžování #MeToo obviněn Elie Wiesel. Podle kritiků nepodloženě

29. 10. 2017, -mk- |  Svět

NEW YORK – V rámci kampaně proti sexuálnímu obtěžování žen, která ovládla sociální sítě po celém světě i u nás s hashtagem #MeToo, publikovala na serveru Medium Američanka Jennifer Listmanová své svědectví o tom, jak se v jejích devatenácti letech na charitativním večírku vmáčkl mezi ni a jejího přítele při společném fotografování Elie Wiesel, sjel jí rukou až na zadek a stiskl ho. O téměř třicet let později sebrala v rámci zmíněné kampaně odvahu sdělit veřejnosti příběh, který později převzala řada médií. Časopis Forward se však později rozhodl svůj článek na toto téma ze svých internetových stránek stáhnout a omluvit se, protože „neodpovídá novinářským standardům“ a nelze jej dostatečně verifikovat. Incident neměl svědky – Listmanová se pouze na místě svěřila svému příteli, pozdějšímu manželovi, který si na to pamatuje, a samotný Wiesel vloni zemřel. Podle jiných je nedůvěra vůči takovémuto svědectví u sexuálního obtěžování, které se z podstaty věci děje takřka vždy bez svědků a důkazů, přesně tím, co ženy jakožto oběti sexuálního obtěžování či přímo útoků uvrhává v zoufalství a ponížení.

celý článek

Americký profesor zaplavil Facebook antisemitskými příspěvky, univerzita to prošetřuje

29. 10. 2017, -mk- |  Svět

NEW JERSEY – Židé mohou za genocidu Arménů, judaismus je nejrasističtější náboženství na světě a Izrael je teroristický stát. Takové a množství podobných příspěvků plnilo kanál facebookového profilu Michaela Chikindase, profesora mikrobiologie na Rutgersově univerzitě v New Jersey. Sám Chikindas odmítl být označen za antisemitu, prý proto, že byl v minulosti ženat s čtvrteční Židovkou. Mluvčí univerzity na dotaz týdeníku Algemeiner uvedl, že profesorovy názory nevyjadřují stanovisko univerzity a jsou v rozporu s jejími principy a hodnotami. Slíbil, že univerzita prošetří, zdali jednání profesora v kontextu jeho role coby člena fakulty neznamená porušení univerzitní politiky.

celý článek