Dnes je 16. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Ultraordoxní Židé v Jeruzalémě protestují proti odvodům do armády

24. 10. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Stovky ultraortodoxních Židů v pondělí 23. října zablokovaly hlavní vjezd do Jeruzaléma z Tel Avivu a další místa hlavního města. Jednalo se o další z řady protestů proti povinným odvodům do armády, k nimž docházelo i minulý týden a během nichž bylo zatčeno 120 osob. V pondělí chtěli ultraortodoxní Židé demonstrovat přímo před budovou Knesetu, ale policie jim v tom zabránila, proto se přesunuli na jiná místa. Při rozhánění demonstrace policisté užili slzný plyn a zatkli deset protestujících. Kromě zablokování dálnice na kraji města demonstranti také rozbili okna autobusu a narušili jízdu městské tramvaje. Stupňující se napětí mezi ultraortodoxními Izraelci a policií ilustrují výhrůžky pořadatelů demonstrace, že „kroky namířené proti nám se stupňují a naše reakce tomu bude odpovídat“, a současně videozáběry z demonstrace minulý týden, které údajně ukazují užití nadměrné síly ze strany policie, například policistu, který se rozběhl do davu demonstrantů se zbraní v ruce a vyhrožoval jim, že bude střílet. Na pondělní demonstraci se skandovaly i hesla jako: „Raději zemřeme, než bychom narukovali.“

celý článek

Dobrovolníci vyčistí starý libeňský židovský hřbitov. Pátrat po zmizelé Libni se bude už tuto neděli

24. 10. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Ačkoliv to dnes už nevypadá, svého času žilo v pražské Libni více Židů než křesťanů. Z místních památek však kvůli aroganci dvou mocí, nacistické a pak komunistické, zbylo jen minimum. Po válce se do Libně vrátil jen nepatrný zlomek tamější židovské populace a komunistický režim nechal libeňský židovský hřbitov, datovaný až do 16. století, roku 1965 zasypat. Jeho místo tak dnes na povrchu připomíná informační tabule, část hřbitovní zdi zakryté křovisky – a hromadící se odpadky. To se teď snaží změnit lidé z iniciativy Libeňský most nebourat, nerozšiřovat, Sdružení Serpens a MČ Praha 8. Na neděli 29. října připravili pro veřejnost komentovanou procházku „Po stopách židovské Libně“, doprovozenou úklidem. „Rozhodli jsme se pomoci s údržbou židovského hřbitova, ještě než Židovská obec v Praze na přelomu listopadu a prosince vykácí náletová křoviska,“ sdělili organizátoři. Sraz je pro všechny v neděli ve 14 hodin před Novou libeňskou synagogou na Palmovce.

celý článek

Rakouští Židé varují před povolební spoluprací s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska

24. 10. 2017, -mk- |  Svět

VÍDEŇ – Předseda vídeňské židovské komunity Oskar Deutsch vyzval politické představitele vzešlé z parlamentních voleb v Rakousku minulý týden, aby nejednali o vstupu do vlády s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Tato silně protiislámská strana, založená v 50. letech bývalými nacisty, podle jeho slov jen obratně skrývá svůj antisemitismus a fašizující tendence. Také podobně jako předseda Evropské rabínské konference rabi Pinchas Goldschmidt apeloval na izraelské politické vedení, aby se vyhýbali kontaktům s touto stranou zatíženou nacistickým dědictvím i současnou fašistickou rétorikou. Hlas malé židovské komunity však, zdá se, zůstal oslyšen. Předseda Rakouské lidové strany, jednatřicetiletý Sebastian Kurz, jehož strana ve volbách zvítězila a kromě FPÖ předstihla i třetí sociální demokraty, předem oznámil, že nikoho z povolebních jednání nevylučuje. Ve středu má zahájit jednání právě s FPÖ.

celý článek

Titul Spravedlivý mezi národy poprvé převezme Arab. Izraelský Jad vašem jej předá v Berlíně

24. 10. 2017, -jg- |  Svět

JERUZALÉM/BERLÍN – Izraelský památník holocaustu Jad vašem ve čtvrtek 26. října ocení lékaře Mohameda Helmyho titulem Spravedlivý mezi národy. Cenu přebere jeho příbuzný v Berlíně, kde Egypťan Helmy během druhé světové války působil a schovával Židy. Helmy zemřel roku 1982 a ocenění mu bylo uděleno už roku 2013. Tehdy však jeho egyptští příbuzní převzít titul odmítli, protože pochází od izraelské instituce. „Kdyby kterákoliv jiná země chtěla Helmyho ocenit, byla bych moc ráda,“ prohlásila v řijnu 2013 v Káhiře před reportérem AP manželka Helmyho prasynovce Mervat Hassanová. Nyní se však, po čtyřech letech pátrání, podařilo najít dalšího příbuzného, který cenu převezme. Je jím jednaosmdesátiletý profesor medicíny z káhirské univerzity Nasser Kutbi, Helmyho synovec, který si na svého strýce ještě osobně vzpomíná. Pro ocenění Kutbi pocestuje do Berlína, kde ocenění převezme na německém ministerstvu zahraničí. Helmyho rodina totiž odmítá přijmout ocenění přímo od Izraelců.

celý článek