Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Palestinské město vztyčilo pomník „mistrovi mučedníků“ Saddámu Husajnovi

23. 10. 2017, -mk- |  Blízký východ

ZÁPADNÍ BŘEH – Palestinské město Kalkilija na Západním břehu Jordánu se rozhodlo uctít postavu někdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna tím, že po něm pojmenovalo jednu ulici a vztyčilo pomník s jeho podobiznou. Pomník odhalený minulý týden ve středu 18. října za přítomnosti starosty města Rafiho Rawajby a dalších palestinských představitelů nese nápis „Saddám Husajn – mistr mučedníků naší doby“ a také slogan „arabská Palestina od řeky k moři“. Jde o slogan, který razil právě irácký diktátor a který odkazuje na snahu o zničení Izraele a vytvoření palestinského státu na celém jeho území. Z jedné strany pomníku je Saddám Husajn vyobrazen, jak zdraví lid, zatímco z druhé strany je vidět, jak drží v ruce zbraň.

celý článek

Veteráni z šestidenní války přišli podpořit „ženy od Zdi nářků“, byli však z místa vykázáni

23. 10. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Spor o možnost rovnostářské bohoslužby u Zdi nářků – tedy bohoslužby, v níž si oproti zásadám židovské ortodoxie i ženy nasazují modlitební šál a řemínky a čtou z Tóry – opět vygradoval minulý týden v pátek (20.10.), kdy na Roš chodeš, tak jako každý měsíc, skupina známá jako „Ženy od Zdi nářku“ drží na prostranství nejposvátnějšího místa judaismu svůj obřad podle svých zvyklostí. Tentokrát je přišlo podpořit padesát veteránů šestidenní války, kteří v roce 1967 osobně v bojích pomáhali získat jeruzalémské Staré Město včetně Zdi nářků pod židovskou kontrolu. Příslušníci soukromé ochranky, najatí k dohlížení na dodržování pořádku správou Zdi nářků v čele s ortodoxním rabínem Šmuelem Rabinovičem, však veterány na místo nevpustili. „Zeď nářků v podobě, jak je nyní spravována, mě nijak nereprezentuje. Doufám, že Zeď nářků nebude už dlouho uzurpována extremistickou menšinou, která si ji nárokuje jako svůj majetek,“ řekl jeden z veteránů, Michael Lanir z 66. divize, jež přímo toto místo za šestidenní války osvobodila, během výměny názorů mezi veterány a příslušníky ultraortodoxního judaismu.

celý článek

Jeremy Corbyn odmítl pozvání k oslavě výročí Balfourovy deklarace

23. 10. 2017, -mk- |  Svět

LONDÝN – Příští měsíc si Izrael připomíná sté výročí od vydání tzv. Balfourovy deklarace: dopisu, který zaslal 2. listopadu 1917 představiteli sionistického hnutí lordu Rotschildovi tehdejší britský ministr zahraničí Arthur Balfour a v němž byla vyjádřena podpora britského impéria vzniku „židovské národní domoviny“ v tehdejší Palestině. Výročí vydání tohoto významného dokumentu, který znamenal první veliký diplomatický úspěch sionistů, si britští Židé připomenou mimo jiné slavnostní večeří, na niž byl pozván také předseda Labouristů Jeremy Corbyn. Ten byl v minulosti opakovaně kritizovaný za své protiizraelské postoje a za zhoršující se antisemitské klima vládnoucí v hlavní levicové opoziční straně, které přinejmenším toleroval, pokud k němu přímo sám nepřispěl. Corbyn však pozvání bez dalšího komentáře odmítl. Rada pro židovské vedení, zastřešující židovské a proizraelské organizace a spolky ve Velké Británii, okomentovala ústy svého předsedy Jonathana Goldsteina tento krok jako „hluboce nešťastný“.

celý článek

Jaký je recept na štěstí podle slavného génia? Poznámky Alberta Einsteina se budou dražit v Jeruzalémě

23. 10. 2017, -jg- |  Historie, archeologie

JERUZALÉM – Dva krátké lístky psané v němčině, v nichž Einstein sděluje svůj návod na štěstí, věnoval poslíčkovi tokijského hotelu namísto spropitného v roce 1922, kdy v Tokiu přednášel. Po 95 letech se nyní objevily u poslíčkova příbuzného a jsou na prodej. Poznámky geniálního fyzika a matematika, který je znám spíš svou teorií relativity, se budou v jeruzalémské aukční síni Winner’s dražit již toto úterý. A v čem tedy tkví teorie šťastného života podle Alberta Einsteina? „Klidný a skromný život přináší více radosti než honba za úspěchem, z níž plyně věčný nepokoj,“ píše se na jednom lístku. Na druhém dopisním papíře s hlavičkou Imperial Hotel Tokyo stojí: „Kde je vůle, je i cesta.“ Einstein je hotelovému poslíčkovi předal s tím, že jednou budou mít možná větší cenu, než nějaké spropitné. Zda to bylo proto, že podle japonských zvyklostí zaměstnanec hotelu spropitné odmítl, anebo slovutný vědec u sebe neměl drobné, se už nedozvíme.

celý článek