Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelská delegace opustila meziparlamentní setkání, když je kuvajtský poslanec nazval „vrahy dětí“

22. 10. 2017, -mk- |  Svět

PETROHRAD – Na setkání Meziparlamentní unie v ruském Petrohradě odešli poslanci izraelského Knesetu bezprostředně poté, co z pléna promluvil kuvajtský zákonodárce Marzúk al-Ghanim. Ten ve své promluvě reagoval na projev představitele „brutálního okupantského parlamentu, představitele té nejhorší formy terorismu – státního terorismu“, izraelské poslance nazval „vrahy dětí“ a „okupanty“ a vyzval je, aby opustili jednací sál. Krátce poté, jak ukazuje videozáznam z tohoto momentu, se pětice izraelských zákonodárců spolu s tajemnicí Knesetu Jardenou Meller-Horowitzovou zvedla a skutečně ze sálu odešla. Kromě samotného vystoupení kuvajtského poslance bylo jejich vystoupení na jednání Meziparlamentní unie doprovázeno pokřiky z pléna a samotná izraelská delegace později zdůvodnila svůj odchod tím, že na zasedání bylo odhlasováno několik jasně protiizraelských rezolucí: v jedné z nich byl například židovský stát vyzván, aby propustil Marwána Baghrútího a Ahmeda Sadaata, dva odsouzené teroristy, anebo odsouzen za to, že drží v administrativní vazbě příslušníky Hamásu, kteří jsou členy Palestinské národní rady.

celý článek

Emil Wiesmeyer, zachránce desítek tisíc Židů před holocaustem, připomenut v Budapešti pamětní tabulí

22. 10. 2017, -mk- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Maďar Emil Wiesmeyer, dnes již téměř zapomenutý, nechal za druhé světové války na žádost švédského diplomata Raoula Wallenberga ve své tiskárně vyrobit na 4000 pasů, které zachránily své nositele před deportacemi do táborů smrti. Později vyrobil již z vlastní iniciativy dalších 20 000 takových pasů, aby pomohl Židům uprchnout z Maďarska. Pak byl pronásledován a v 50. letech vězněn maďarským komunistickým režimem, zemřel v roce 1967. Ve středu 18. října byla v Budapešti za přítomnosti ředitele tamního Centra pro památku holocaustu Szabolocze Szity a švédského velvyslance Niclase Trouva odhalena tomuto muži pamětní deska. Ceremonie se účastnil také Wiesmeyerův syn Gábor.

celý článek

Češi v Izraeli volili s velkým náskokem TOP 09, vítězné ANO nepřekročilo pětiprocentní hranici

22. 10. 2017, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Zatímco po sobotním sčítání výsledků voleb do dolní sněmovny parlamentu České republiky zvítězilo ve všech krajích hnutí ANO, u Čechů žijících v Izraeli byla s poměrem 34,88 % hlasů jednoznačným favoritem strana TOP 09. Hnutí ANO zde získalo jen 3,88 %. Na druhém místě vedli u Čechů v Izraeli Piráti s 16,28 % a na třetím skončila ODS s 14,73 % hlasů. Jako čtvrtí se umístili Zelení (9,3 %), pátí STAN (6,98 %) a šestá byla s 4,65 % hlasů ČSSD. Další v pořadí bylo ANO (3,88 %), KDU-ČSL (3,88 %), Svobodní (2,33 %) a Realisté (1,55 %). Populistická SPD Tomia Okamury získala jen 0,78 % voličských hlasů stejně jako SPO. KSČM skončila s 0 %. Na českém velvyslanectví v Tel Avivu měli čeští státní občané možnost volit v pátek 21. i sobotu 22. října s tím, že – stejně jako na všech českých státních zastupitelstvích v zahraničí – se jejich hlasy započítávaly do Středočeského kraje. O tom již před volbami rozhodla losem státní volební komise.

celý článek