Dnes je 16. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Osm států EU chce po Izraeli finanční odškodné za zbořené infrastruktury na Západním břehu

19. 10. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Částku v hodnotě 30 tisíc euro požadují po Izraeli Belgie, Španělsko, Irsko, Francie, Švédsko, Lucembursko, Itálie a Dánsko jako kompenzaci za zbořené mobilní buňky a přilehlé infrastruktury, které měly sloužit jako školní třídy pro palestinskou beduínskou komunitu na Západním břehu. Dopis, o němž původně informoval francouzský list Le Monde, by měl být doručen izraelskému ministerstvu zahraničí v těchto dnech. Iniciovala jej Belgie, jíž Izrael zkonfiskoval několik solárních panelů. Těchto osm států je součástí konsorcia, které poskytuje humanitární pomoc v oblasti C, jež je plně pod izraelskou správou. Izrael však nepovažuje tuto činnost v areálu C za humanitární, nýbrž za ilegální způsob, jak zasahovat do územního status quo. Izraelští představitelé potvrdili, že k výstavbě mobilních jednotek nebylo vydáno stavební povolení, přičemž představitelé EU oponují, že dostat zde povolení je téměř nemožné.

celý článek

Izrael stanovil podmínky dalšího jednání s vládou palestinské národní jednoty

19. 10. 2017, -mk- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Poté co tento týden palestinští představitelé oznámili podepsání dohody o smíření znepřátelených frakcí Fatahu vládnoucího na Západním břehu a Hamásu panujícího v Gaze, se izraelský kabinet shodl na podmínkách, které si bude klást, aby zasedl za jednací stůl nejen s Fatahem, ale i se svým zapřisáhlým nepřítelem v podobě radikálního teroristického hnutí Hamás. Bezpečnostní kabinet izraelské vlády požaduje uznání Izraele a zastavení veškerých teroristických aktivit tak, jak to stanovují pravidla blízkovýchodního kvartetu, dále odzbrojení militantního křídla Hamásu a konečně navrácení těl padlých izraelských vojáků a propuštění civilistů, kteří jsou zadržováni v Gaze jako rukojmí.

celý článek

Online půjčovna halloweenských kostýmů po protestech odstranila z nabídky převlek Anne Frankové

19. 10. 2017, -mk- |  Svět

MINNESOTA – Rozruch na sociálních sítích vyvolala společnost Fun.com, která na internetové adrese Holloweencostumes.com nabízí zájemcům zapůjčení kostýmů na oblíbený americký podzimní svátek. Mezi různými historickými postavami, jejichž převleky má půjčovna také v nabídce, se objevila i maska Anne Frankové, jejíž deník psaný v amsterdamském úkrytu před prozrazením a smrtí v nacistickém lágru netřeba představovat. „Jsou lepší způsoby, jak si připomenout Anne Frankovou, a tento mezi ně nepatří. Její památka by neměla být trivializována kostýmem,“ komentoval kauzu na Twitteru arizonský ředitel Ligy proti hanobení (ADL) Carlos Galindo-Elvira. Společnost Fun.com se prostřednictvím svého mluvčího Rosse Walkera Smitha omluvila všem, kterých se tímto dotkla, a uvedla, že převlek byl již na žádost zákazníků odstraněn z nabídky.

celý článek

Tóra se vrací: Olomoučtí Židé oslaví návrat historického svitku do své obce

19. 10. 2017, -jg- |  Z domova

OLOMOUC – Po téměř 80 letech se v neděli 22. října do židovské obce v Olomouci vrátí historický svitek Tóry, který sloužil místním Židům při bohoslužbách už před válkou. Zhotoven byl už roku 1880. Jde zároveň o první do České republiky navrácenou Tóru, která spolu s dalším půl druhým tisícem českých a moravských svitků našla útočiště poté, co byla komunistickým režimem prodána „na západ“, v reformní synagoze v londýnském Westminsteru. Odtud byly pergamenové svitky Tóry, zrestaurované tak, aby se z nich při bohoslužbách dalo číst, zapůjčovány k liturgickým účelům do synagog po celém světě. Ta olomoucká do konzervativní synagogy Peninsula Sinai v kalifornském Foster City. Nyní tato obec vrací Tóru jako stálou zápůjčku do Olomouce. Aby však mohla sloužit olomouckým Židům i nyní, musel být pergamenový podklad Tóry zrestaurován a písmo obnoveno profesionálním písařem – soferem.

celý článek