Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Na džudistickém turnaji v Abú Zabí se nesmí objevit izraelská vlajka ani zaznít izraelská hymna

17. 10. 2017, -mk- |  Sport

ABÚ ZABÍ – Na mezinárodním grandslamovém turnaji v džudu, pořádaném ve Spojených arabských emirátech, smějí sice zápasit izraelští reprezentanti, nesmí si však obléknout své tradiční modré dresy se zkratkou ISR (Izrael) a v případě jejich vítězství ani nebude hrát Ha-Tikva, izraelská státní hymna. Rozhodnutí organizátorů turnaje, který má proběhnout 26.-28. října, kritizovala izraelská vláda. „Požadavek, aby se sportovci objevili bez národních symbolů, je v rozporu s mandátem mezinárodních sportovních asociací, jejichž cílem je oddělení politiky od sportu. Je povinností každé země, která má tu čest hostit mezinárodní soutěž, aby umožnila soutěžícím sportovcům reprezentovat důstojně svou zemi a zajistila jejich bezpečnost,“ napsala izraelská ministryně kultury a sportu Miri Regevová v dopise předsedovi Mezinárodní olympijského výboru Thomasi Bachovi. Spojené arabské emiráty, které podobně jako většina muslimských zemí nemají s Izraelem žádné diplomatické styky, zatím na věc nereagovaly.

celý článek

Při Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě vznikne muzeum Alberta Einsteina

17. 10. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – U příležitosti blížícího se stého výročí zveřejnění teorie relativity vznikne v Jeruzalémě muzeum Alberta Einsteina. Spravovat ho bude Hebrejská univerzita, při jejímž vzniku v roce 1925 sám Einstein stál a odkázal jí po smrti veškeré své jmění. Záměr zřídit Einsteinovo muzeum, první svého druhu, které se bude věnovat rozvíjení odkazu velkého fyzika, byl oznámen na večeři Kanadských přátel Hebrejské univerzity v Torontu. Spolu s otevřením Einsteinova muzea jsou naplánovány také další aktivity k připomínce muže, který obrátil tradiční fyziku vzhůru nohama. Například designér Ron Arad má vytvořit světový unikát, první tištěnou 3D knihu, v níž se objeví eseje předních intelektuálů a opinion-leaderů. Společnost Cosmic Pictures by pak měla produkovat 3D film ve formátu Imax, který prozkoumá počátky Einsteinových idejí a jejich význam. Konat se bude také již třetí ročník soutěže „Příští Einstein“.

celý článek

Sochu ukrajinskému hrdinovi, jenž mohl za masakry desetitisíců Židů, odhalili v ukrajinské Vinnyci

17. 10. 2017, -jg- |  Svět

VINNYCJA – Nová socha Symona Petljury, ukrajinského národního socialisty, který byl během ruské revoluce odpovědný za vyvraždění desítek tisíc Židů, byla v sobotu 13. října odhalena ve městě Vinnycja, které leží asi 260 km jihozápadně od Kyjeva. Ulici pojmenovanou po Petljurovi už Vinnycja má. Památník město vztyčilo vprostřed někdejší židovské čtvrti, známé pod názvem Jerusalimka, a dnes jen několik kroků od funkční malé synagogy. Během Ruské revoluce 1918 – 1921 vojáci Ukrajinské lidové republiky, jíž byl Petljura atamanem, vynesli 493 ze 1236 pogromů a dalších násilných útoků proti Židům v 524 ukrajinských městech. Nahrazování ruských názvů ulic a památníků ukrajinskými je v současnosti reakcí ukrajinských úřadů na probíhající válku s Ruskem podporovanými separatisty v Doněcku a Luhansku. Loni, kdy připadlo 90. výročí, kdy byl Petljura zavražděn v Paříži, Ukrajina za něj držela minutu ticha.

celý článek