Dnes je 16. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Britští labouristé vyloučili ze svých řad židovského poslance – kvůli antisemitismu

12. 10. 2017, -jg- |  Svět

LONDÝN – Britská labouristická strana minulý týden vyloučila ze svých řad židovského poslance. Vyloučení proběhlo na základě vyšetřování antisemitského článku, který Moše Machover napsal pro časopis Weekly Worker, který patří Komunistické straně Velké Británie. Článek s názvem „Antisionismus se nerovná antisemitismus“, který obsahoval například citace říšského protektora Reinharda Heydricha, se objevil na titulce novin a byl minulý měsíc rozšiřován na konferenci Labouristů v Brightonu skupinou, která si říká Marxisté labouristické strany. V dopise, který Machoverovi zaslalo vedení Labour Party stojí, že jeho článek „odpovídá definici antisemitismu podle Mezinárodní aliance připomínání holocaustu“ a Machover tak „není s to zůstat členem Labouristů“. Rozhodnutí vyvolalo nevoli u levicových antisionistů, jež na Machovera, izraelského rodáka žijícího v Anglii od roku 1968, pohlížejí jako na jeden z vedoucích hlasů pro jejich kauzu.

celý článek

USA opouštějí UNESCO, zmiňují vysoké nedoplatky a „protiizraelskou zaujatost“

12. 10. 2017, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Stálou reprezentaci Spojených států amerických v organizaci Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) v Paříži nahradí od příštího roku jen jejich pozorovatelská mise. Své stažení se z organizace oznámily USA ve čtvrtek 12. října s tím, že mezi důvody zmínily finanční požadavky, potřebu reformy a protiizraelské zaměření organizace. Heather Nauertová z amerického ministerstva zahraničí v prohlášení sdělila, že rozhodnutí „nebylo lehké a odráží rostoucí problémy USA s nedoplatky na UNESCO, nutnost zásadní reformy organizace a její protiizraelské zaujetí.“ Stažení z organizace má nabýt platnosti k 31. prosinci 2018. Šéfka UNESCO Irina Bokova vyjádřila nad odchodem Spojených států, jenž podle ní pro organizaci znamená „ztrátu multilateralismu“, „hlubokou lítost“.

celý článek

Tváře obětí šoa připomenou večerní venkovní promítání fotografií na štít domu u Pinkasovy synagogy

12. 10. 2017, -tz, jg- |  Z domova

PRAHA – V den výročí prvního nacistického transportu židovských obyvatel z českých zemí spustí Židovské muzeum v Praze večerní projekci fotografií obětí holocaustu. Od 16. října mohou tak lidé procházející po setmění od Filozofické fakulty pražskou Širokou ulicí spatřit na štítu nad budovou mikve v areálu Pinkasovy synagogy fotografie českých a moravských obětí nacistické perzekuce. Večerní projekce je součástí právě probíhající modernizace stálé výstavy v Pinkasově synagoze, jež je památníkem tragických osudů více než 78 000 židovských spoluobčanů a jejich symbolickým náhrobním kamenem. Záměrem projekce je přiřadit tvář alespoň k některým ze jmen obětí z Čech a Moravy, která jsou napsána na zdech uvnitř Pinkasovy synagogy. První projekce fotografií obětí šoa začne v pondělí 16. října v 19 hod.

celý článek

V centru londýnské židovské čtvrti Golders Green bude stát šíitská mešita

12. 10. 2017, -jg- |  Svět

LONDÝN – Plán přeměnit jedno z bývalých hudebních jevišť v Londýně v mešitu se setkal s odmítavými reakcemi místních. Islámská nadace Centrum pro islámské osvícení zakoupila objekt s názvem Hippodrome, někdejší domovskou scénu orchestru BBC, v centru Golders Green letos v červenci a nyní žádá po městské čtvrti, aby jí dovolila budovu přeměnit v mešitu. Situace je ještě napjatější o to, že čtvrť Golders Green je londýnským předměstím s výraznou většinou židovské populace. Kampaň proti mešitě s názvem „Golders Green společně“ získala v petici podpis 4 tisíc lidí a proti realizaci plánu obdrželo místní zastupitelství přes 200 psaných protestů. Zatímco některé zmiňují starost o dopravu, přístup k nedaleké nemocnici nebo noční klid, jiné se přímo vyslovili proti muslimské přítomnosti ve čtvrti. To však mnozí její obyvatelé vidí jako „do očí bijící islamofobii“ a „ostudu pro britské Židy“. Petice na podporu mešity nasbírala 150 podpisů s tím, že budova, jíž dlouhou dobu scházel stálý majitel, bude opět využita.

celý článek