Dnes je 16. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

30 tisíc Izraelek a Palestinek pochodujících za mír se sešlo v Jeruzalémě

9. 10. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Na třicet tisíc žen, Izraelek a Palestinek, se shromáždilo v neděli 8. října v jeruzalémském Parku nezávislosti v rámci iniciativy, kdy „ženy kráčí za mír“. Hnutí Ženy vedou mír (v protikladu ke slovnímu spojení „vést válku“) bylo založeno krátce po posledním válečném konfliktu v Gaze v létě 2014 a dnes má 24 tisíc členek. Nedělní zastavení v Jeruzalémě bylo součástí pochodu, který začal v jihoizraelském městě Sderot před dvěma týdny a pokračoval Izraelem i skrze Západní břeh. Ženy se touto iniciativou snaží přimět odpovědné politiky, aby již dosáhli mírové dohody. Jelikož se však iniciativa snaží získat podporu kritické masy, nechává podobu mírového uspořádání jen na politicích a neřeší, zda má jít o dvojstátní řešení pro dva národy, federaci nebo jeden dvojnárodnostní stát. Ženy hodlají přes izraelská i palestinská území v desetitisícových průvodech nadále pochodovat, dokud nebude nějaké mírové dohody dosaženo.

celý článek

Vyšetřovatel bombového útoku na židovské centrum v Buenos Aires byl zavražděn, nespáchal sebevraždu

9. 10. 2017, -mk- |  Svět

BUENOS AIRES – Alberto Nisman, prokurátor, který měl na starosti vyšetřování bombového útoku na argentinské židovské centrum AMIA, při němž v roce 1994 zahynulo 85 lidí a stovky dalších byly zraněny, byl v lednu 2015 skutečně zavražděn a nejednalo se o sebevraždu. Potvrdilo to šetření jeho smrti, k níž došlo právě v době, kdy měl Nisman přednést argentinským zákonodárcům odpověď na otázku, kdo za tehdejší teroristický útok nesl zodpovědnost. Zatímco důkazy poukazovaly směrem do Íránu, zdálo se, že argentinská vláda a zejména prezidentka země Cristina Fernandezová se snaží tyto stopy zahladit. Záhadná smrt Alberta Nismana měla nést všechny stopy sebevraždy, policejní šetření však potvrdilo podezření, že se jednalo o násilnou smrt. Sám prokurátor Eduardo Taiano obdržel v průběhu vyšetřování výhrůžky smrtí.

celý článek

Hamás s Fatahem se usmiřují, z Gazy na Izrael byla vypálena raketa

9. 10. 2017, -jg- |  Blízký východ

GAZA – Poplašné sirény oznamující nebezpečí se v regionu Eškol na jihu Izraele a v obcích při hranicích s Gazou rozezněly v neděli 8. října kolem osmé hodiny večer místního času. Raketa, kterou později potvrdila izraelská armáda, byla vystřelena z jižní části pásma Gazy a nezpůsobila žádné ztráty ani škody na majetku. Evidentně explodovala ještě ve vzdušném prostoru Gazy, blízko hranice s Izraelem. Podle IDF rovněž tento, jako i všechny ostatní raketové útoky na Izrael z Gazy, spíše než Hamás zosnovala místní salafisticko-džihádistická skupina. Nedělní útok následoval poté, co Hamás zatknul některé členy této skupiny a šlo také o první podobný útok od začátku současného usmiřovacího procesu mezi palestinským hnutím Hamás, které vládne Gaze a palestinskou samosprávou Mahmúda Abbáse na Západním břehu. V úterý by se palestinští lídři obou stran měli sejít v Káhiře.

celý článek