Dnes je 16. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Židé v Osvětimi měli narozdíl od prasat ve velkochovech šanci přežít, řekl švýcarský poslanec. Pak podal demisi

2. 10. 2017, -jg- |  Svět

BERN – Jonas Fricker (40), švýcarský poslanec parlamentu za stranu Zelených, v sobotu 30. září rezignoval na svůj post. Důvodem je pozdvižení a obvinění z trivializace a zlehčování holocaustu, když na ekologicky laděné debatě o dva dny dříve v Národní radě řekl, že Židé ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi měli větší šanci na přežití než prasata v průmyslových velkochovech. Konkrétně Fricker ve čtvrtek řekl, že „lidé, kteří byli posláni [do nacistických vyhlazovacích táborů] měli šanci přežít. Prasata jdou na jistou smrt.“ „Znáte ty fotografie, ty dokumentární filmy z Evropy, které ukazují slovy nepopsatelnou skutečnost zvířat z průmyslového velkochovu a výroby masa – jsou posíláni na jistou smrt,“ dodal Fricker ještě s tím, že když prý naposledy viděl film o transportu živých prasat, hned mu přišly na mysl záběry ze snímku Schindlerův seznam. Fricker své poznámky přednesl na debatě švýcarské Národní rady, která se týkala „fair food“ a nastavení lepších podmínek pro zvířata v průmyslových velkochovech.

celý článek

Americká spisovatelka a bývalá agentka CIA sdílela na Twitteru článek, podle nějž žene Ameriku do válek židovská lobby

2. 10. 2017, -mk- |  Antisemitismus

WASHINGTON – Valerie Plameová-Wilsonová, bývalá agentka CIA, která se v nedávné době dostala do médií kvůli pořádání veřejné sbírky s cílem zrušení twitterového účtu Donalda Trumpa, vyvolala bouři kritiky poté, co sama na svém Twitteru sdílela článek novináře Philipa Giraldiho. Tento rovněž bývalý důstojník CIA a šiřitel protiizraelských konspiračních teorií publikoval na serveru Unz Review článek, v němž obviňuje americké Židy z politického tlaku na americkou vládu, aby se účastnila nejrůznějších válečných konfliktů na Blízkém východě. Valerie Plameová-Wilsonová reagovala na kritické ohlasy nejprve obhajobou textu plného klasických antisemitských klišé – například toho, že Židé drží pod palcem média – a tím, že je prý sama „židovského původu“. Později se omluvila, že si článek pořádně nepřečetla a nepromyslela svůj krok. Odstoupila také z výboru fondu Ploughshares, který se zabývá úsilím o jaderné odzbrojení a světovou bezpečnost. Uvedla, že kvůli aféře na Twitteru nechce ohrozit pověst fondu.

celý článek

Zemřela „první dáma cembala“, klavíristka a hudební pedagožka Zuzana Růžičková

2. 10. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Ve věku devadesáti let zemřela 29. září vynikající cembalistka a klavíristka a světoznámá interpretka Bachova díla Zuzana Růžičková. Narodila se v česky mluvící, sokolsky laděné židovské rodině v Plzni roku 1927 a od mládí byla vedená k hudbě a ke hře na klavír. Hudební vzdělání si prohlubovala i po roce 1941, kdy byla s oběma rodiči deportována do Terezína. Její otec zemřel o dva roky později v Terezíně, Zuzana Růžičková byla i s matkou deportována do takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau a později do tábora Bergen-Belsen. Z celé širší rodiny přežily jen ony dvě. Po válce se Zuzana Růžičková toužila věnovat hudbě a svůj sen si naplnila. Byla dokonce první, kdo v letech 1965-1975 nahrál kompletní Bachovo dílo pro klávesové nástroje – a tento komplet pětatřiceti dlouhohrajících desek je dodnes unikátním dílem, oceňovaným pro jeho rozsah a originalitu.

celý článek