Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelský konzulát v New Yorku evakuován, Netanjahuovi vyhrožováno smrtí

16. 9. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Izraelský konzulát v New Yorku byl v pátek 15. září uzavřen a jeho pracovníci evakuováni kvůli výhrůžné zásilce. Balíček obsahoval obálku s neznámým bílým práškem a dopisem napsaným v angličtině, v němž bylo vyhrožováno izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi smrtí. Zprávu potvrdil mluvčí konzulátu Almog Elijis, bližší informace však nesdělil. Do budovy konzulátu, která hostí i izraelskou misi do OSN, byl pracovníkům zabráněn vstup až do té doby, dokud nebyla zásilka bezpečnostními složkami označena za bezpečnou. Netanjahu má do Spojených států amerických tento týden namířeno. Setká se tu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a v úterý má v New Yorku promluvit na Valném shromáždění Organizace spojených národů.

celý článek

Dvě Židovky zbity v newyorském metru. Pachatel je považoval za muslimky

16. 9. 2017, -mk- |  Svět

NEW YORK – Dvě Židovky, matka (57) s dcerou (37), se staly ve středu (13.9.) obětí verbálního a následně fyzického útoku muže, který je mylně považoval za muslimky. Stalo se tak v newyorské čtvrti Queens na zastávce metra Forest Hills. Útočník na ně křičel: „Vypadněte z mojí země, vy špinavý muslimky!“ a pak je začal bít. Ženy vyvázly jen s malými pohmožděninami a odmítly lékařské ošetření, muž byl na místě zatčen policií. Ta později zjistila, že se jedná o čtyřicátníka jménem Dimitrios Zias, který byl už v roce 2015 zatčen za to, že na Manhattanu fotografoval mobilem sukni cizí ženy.

celý článek

Tradiční novoroční Trumpův telefonát židovským představitelům se obešel bez představitelů reformního křídla

16. 9. 2017, -mk- |  Svět

WASHINGTON – Konferenční hovor, který vedl již tradičně úřadující americký prezident Donald Trump s představiteli hlavních židovských denominací, proběhl tento týden v pátek (15.9.), byl však nezvykle krátký a Trump v něm hovořil sám, nedal podle dřívějších zvyklostí prostor účastníkům k dotazům a diskusi. Ve svém projevu zdůraznil, že chce bojovat proti antisemitismu, zdůraznil přátelství USA s Izraelem a zmínil se také o nadějích spojovaných s mírovým procesem na Blízkém východě. Témata byla tradiční, zcela neobvyklé ale bylo, že se telefonátu nezúčastnili představitelé reformního, rekonstrukcionistického a konzervativního proudu judaismu. Ti před několika týdny sami deklarovali, že kvůli prezidentovým výrokům, jež padly v souvislosti s pochodem neonacistů v Charlottesville, s prezidentem telefonicky hovořit nechtějí. Trump nakonec první dvě jmenované větve vůbec k rozhovoru nepřizval, představitelé konzervativních Židů v USA pak pozvání odmítli.

celý článek