Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Na pařížském předměstí došlo k brutálnímu vloupání s antisemitským podtextem

14. 9. 2017, -mk- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Několik hodin trvalo násilné loupežné přepadení v severopařížském předměstí Livry-Gargan, jehož obětí se stali tři členové sefardské židovské rodiny Pintů. Jeho pachateli byli tři černoši ve věku dvaceti až třiceti let, kteří je svázali, bili, vyptávali se na cennosti a vyhrožovali smrtí. „Jste Židi, máte prachy!“ slyšely prý oběti. Lupiči si odnesli několik kreditních karet, šperky a cennosti; samotní členové rodiny utrpěli mimo menší zranění těžké psychické trauma a skončili v nemocnici. Další z řady kriminálních útoků zaměřených proti Židům a s antisemitským podtextem – při posledním z nich, s velmi podobným průběhem, zemřela po pádu z okna pětašedesátiletá Sarah Halimiová, vraždu tehdy spáchal její muslimský soused – odsoudila příkře nejen zastřešující francouzská židovská organizace CRIF, ale i izraelská velvyslankyně ve Francii.

celý článek

Američtí Židé zděšeni pronásledováním barmských muslimů

14. 9. 2017, -mk- |  Svět

WASHINGTON – Představitelé amerických Židů vyjádřili své zděšení nad humanitární krizí v Myanmaru, někdejší Barmě. Zatímco tamní muslimové z etnika Rohingů po statisících prchají před pronásledováním barmské armády, americké židovské organizace volají po jejich ochraně a připomínají i holocaust. Například Muzeum holocaustu Spojených států ve Washingtonu vyzvalo jednu z barmských vůdkyň, Su Ťij, nositelku Nobelovy ceny za mír a také Cenu Elieho Wiesela za rok 2012, udílenou právě muzeem, aby „zastavila dlouhotrvající pronásledování muslimů“. Podle představitelů muzea, kteří se obávají, že ideály nositelky Nobelovy ceny míru nejsou uplatňovány ve vztahu k Rohingům, by měla Su Ťij využít svého postavení v barmské vládě a pozvednout svůj „vlivný hlas, aby prosadila své ideály a pracovala na zastavení dlouhodobého pronásledování a násilí, jež ohrožuje samu existenci Rohingů v Barmě“.

celý článek

Na židovský svátek Jom kipur budou kolem švédské synagogy pochodovat neonacisté

14. 9. 2017, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Švédské město Göteborg očekává neonacistický pochod, jehož trasa povede i těsně kolem místní synagogy, a to právě na jeden z největších židovských svátků – Jom kipur, Den smíření, který letos připadne na 30. září. Krajně pravicové Severské hnutí odporu svou akci řádně ohlásilo a policie se rozhodla trasu středem druhého největšího švédského města pozměnit kvůli knižnímu festivalu, který se v tu dobu v Göteborgu koná. Jde o největší literární událost ve Švédsku, na níž se sejde 100 tisíc lidí. Trasa tedy povede kolem synagogy. Představitelé místní židovské komunity, která se běžně nachází pod zvýšenými bezpečnostními opatřeními, se nechali slyšet, že nejsou proti právu na to, aby si krajně pravicové hnutí uspořádalo pochod, ale vadí jim jeho načasování a lokace. Obávají se slovního obtěžování i fyzických výpadů během tohoto v židovském kalendáři důležitého dne. Lidé mající vazby na Severské hnutí odporu stáli za antisemitskými výhrůžkami, které vedly k ukončení činnosti židovského centra ve městě Umea na severovýchodě Švédska.

celý článek