Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Každý třetí výsledek hledání slova „Žid“ ve španělském Googlu má antisemitský obsah

5. 9. 2017, -mk- |  Antisemitismus

BUENOS AIRES – Antisemitismus se jako fenomén stále více přesouvá na internet. Jak zjistil průzkum organizace Observatorio Web se sídlem v Buenos Aires, asi třicet procent výsledků vyhledávání slova „judío“, tedy „žid“, ve španělském jazyce pomocí vyhledávače Google směřuje k antisemitskému obsahu. Také antisemitská videa na YouTube získávají stále více příznivců – zdejších 484 španělskojazyčných videí propagujících popírání holocaustu získalo úhrnem 1,7 milionů „lajků“. Typickým tagem těchto videí je slovo „holocuento“, výraz sugerující, že k holocaustu nikdy nedošlo – podobně jako funguje v angličtině slovo „holohoax“ či ve francouzštině „shoananas“, píše server JTA.

celý článek

Palestinský policista na Facebooku vyzýval k teroru a oslavoval Hitlera

5. 9. 2017, -mk- |  Blízký východ

DŽENÍN – Vysoce postavený palestinský policista Muhammad al-Sawítí z Dženínu byl v srpnu zatčen poté, co tajná služba Šin Bet zaznamenala jeho aktivity na sociálních sítích, které lze charakterizovat jako podněcování k násilí. Palestinská preventivní bezpečnostní služba, kde al-Sawítí pracoval, má přitom jako jeden z úkolů mařit pokusy o organizaci teroristických útoků. Na jeho facebookovém profilu se vedle toho, co podle Šin Bet lze charakterizovat jako „extremistický obsah přímo vybízející k násilí“, objevovala také oslava již provedených útoků a fotografie nacistických pohlavárů – například fotografie hajlujícího Hitlera s arabským popiskem: „Potřebujeme nového Hitlera.“

celý článek

Vzestup antisemitismu v Polsku je povážlivý, varuje předseda Evropského židovského kongresu

5. 9. 2017, -mk- |  Antisemitismus

VARŠAVA – Předseda Evropského židovského kongresu vyjádřil znepokojení zejména nad tím, že i přes nárůst antisemitských incidentů a obecně atmosféry se zástupci polských Židů nikdo ze současné vlády dosud na téma současné situace nemluvil. V srpnu přitom napsali židovští představitelé z Unie židovských obcí předsedovi vládnoucí strany Jaroslawu Kaczynskému dopis, v němž vyjádřili své obavy tváří v tvář rostoucí přítomnosti krajní pravice v polském veřejném diskursu a častějším nenávistným projevům a útokům zaměřeným proti Židům. Kaczynský jim však na dopis neodpověděl, byť několik dní poté se setkal se židovskými představiteli z jiných organizací, například z hnutí Chabad. Podle židovských představitelů jde možná o pokus je marginalizovat a ignorovat problém antisemitismu v polské společnosti. Jak uvedl polský vrchní rabín Michael Schudrich, Židé se v Polsku stále mohou cítit bezpečněji než na mnoha jiných místech Evropy, jako je Francie, Maďarsko či skandinávské země – situace se však podle něj zhoršuje a „největší obavy vyvolává nedostatečná komunikace ze strany vlády“.

celý článek