Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Netanjahu varoval generálního tajemníka OSN před íránským zbrojením. Cílem je zlikvidovat Izrael, řekl

30. 8. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Írán vyzbrojuje své spojence v Libanonu a v Sýrii a hrozí, že se mu podaří dostat do rukou tamních radikálů přesné rakety, které pak budou využity pro válku s Izraelem. Před tímto scénářem varoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, který je v této funkci poprvé na návštěvě Izraele a palestinské samosprávy. Na tiskové konferenci pak Netanjahu kriticky zmínil ty rezoluce OSN, které absurdním způsobem popírají historické vazby Izraele k Jeruzalému a jeho svatým místům. Guterres se také setkal s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem, který rovněž kritizoval, jak se OSN ve své rétorice soustředí na Izrael a vybírá si ho jako jediný terč kritiky. Guterres, který svou cestu do regionu zahájil návštěvou památníku holocaustu Jad Vašem, označil volání po zničení Izraele za „formu moderního antisemitismu“, současně však Rivlinovi řekl, že musí „chápat, že občas s postoji izraelské vlády nesouhlasí, tak jako nesouhlasí s politikou jiných vlád“ a že je to „zcela normální ve společnosti, kde mnoho vašich vlastních spoluobčanů vyjadřuje přesně tento názor“.

celý článek

Chorvati váhají s odstraněním pamětní desky z roku 2016 u tábora Jasenovac, jenž nese ustašovský fašistický pozdrav

30. 8. 2017, -jg- |  Svět

ZÁHŘEB – Pamětní deska, na níž je napsán ustašovský fašistický pozdrav „Pro vlast připraveni“, byla u koncentračního tábora Jasenovac, kde bylo během druhé světové války zavražděno na 70 tisíc Srbů, Židů, Romů a dalších, umístěna v prosinci 2016. Je na ní 11 jmen padlých členů Chorvatského obranného společenství (HOS), jenž za balkánských válek v 90. letech chtělo navázat na fašistické Nezávislé Chorvatsko. Současný chorvatský premiér Andrej Plenković přislíbil svým koaličním partnerům její odstranění v průběhu letošního září. Během minulého víkendu však menší vládní krizi zapříčinil ministr spravedlnosti Dražen Bošnajaković, když prohlásil, že deska zůstane na svém místě až do příštího roku, kdy se očekává, že Chorvatsko bude mít zákon, který zakáže užívání symbolů totalitních režimů a na jehož základě bude možné desku odstranit. Stejný názor, že v současnosti neexistuje v zemi žádný právní prostředek pro její odstranění, navíc zastává i ministr územního plánování Lovro Kuščević. Ačkoliv premiér prohlásil, že chorvatská vláda takový postoj nesdílí, nepodniká tato vláda pro odstranění jedné pamětní desky takřka nic.

celý článek

Stav náboženských svobod neortodoxních židovských denominací v Izraeli je neuspokojivý, varuje ministerstvo zahraničí USA

30. 8. 2017, -mk- |  Náboženství

WASHINGTON – Ve své pravidelné zprávě věnované stavu náboženských svobod po celém světě se americké ministerstvo zahraničí věnovalo krátce také Izraeli. Zpráva psaná diplomatickým jazykem v mnohých aspektech oceňuje politiku Izraele vůči náboženským menšinám, kriticky se však staví k postavení jiných než ortodoxních směrů v judaismu. Podle zprávy američtí diplomaté v poslední době opakovaně izraelským představitelům zdůrazňovali „význam náboženského pluralismu a respektu k dalším proudům judaismu“, a to zejména v souvislosti s modlitbou u Západní zdi. Prostranství před tímto nejposvátnějším místem judaismu je pokládáno za svého druhu synagogu a je ve správě ultraortodoxního rabinátu Izraele. V posledních letech sílí politické snahy oficiálně získat do své správy část prostoru pro skupiny Židů, kteří vyznávají reformní ritus a například dovolují ženám nasazovat si modlitební řemínky a talit nebo veřejně číst ze svitků Tóry.

celý článek