Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Televize Al-Džazíra odvysílala lživé svědectví ženy, co tvrdí, že v IDF zabíjela palestinské děti

29. 8. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM/DAUHÁ – Zatímco izraelská vláda se rozhodla podniknout právní kroky k tomu, aby zrušila akreditaci kanceláři televizní stanice al-Džazíra v Jeruzalémě, katarská televize odvysílala minulou středu 23. srpna „investigativní reportáž“, v níž ukrajinsko-izraelská žena lživě tvrdí, že během své služby v IDF zabíjela palestinské děti. Reportáž al-Džazíry vyňala úryvky z téměř pět let staré ukrajinské televizní soutěže, v níž Izraelka ukrajinského původu Elena Zakusilová, dnes již Elena Gluzmanová, odpovídá na otázky na detektoru lži. Pořad má formát televizní soutěže o peníze podobné někdejšímu českému pořadu Pravda nebo lež. Otázky se soustředily na Eleninu službu v IDF přičemž ona v televizi připustila, že během ní zabíjela lidi, včetně dětí a již si nepamatuje, kolik lidí zabila. Její slova tenkrát spustila velkou vlnu zloby v ukrajinské muslimské komunitě, ale ještě roku 2013 se prokázalo, že se jedná o blamáž. Zakusilová postupovala podle scénáře připraveného editorem soutěže a i když v IDF skutečně sloužila, zabývala se jen administrativou.

celý článek

Česká elitní vojenská jednotka se účastnila výcviku v Izraeli

29. 8. 2017, -mk- |  Z domova

JERUZALÉM/PRAHA – Dva týdny trvalo společné cvičení elitní jednotky české armády v Izraeli, které se konalo na přelomu července a srpna. Speciální jednotky obou armád, na izraelské straně jednotky Duvdevan a na české straně padesátka vojáků 601. jednotky speciálních sil, společně cvičily zejména boj v městském prostředí, střelbu a ostřelování. Výcvik probíhal v zastavěné části vojenské základny Ceelim v Negevu. Podle listu Jerusalem Post, který o společném výcviku přinesl zprávu, se jednalo pro českou armádu první příležitost podělit se o znalost boje v městském prostředí s izraelskými vojáky. Také pro jednotku Duvdevan, která bývá vysílána na tajné operace do nepřátelského území a vloni ji za její mimořádné výkony vyznamenal velitel izraelských branných sil Gadi Eisenkot, se podle jejího velícího důstojníka jednalo o zkušenost „smysluplnou a zásadní“.

celý článek

Slovník Duden zařadil do svého nového vydání výraz „israelkritisch“

29. 8. 2017, -mk- |  Svět

BERLÍN – Německý výkladový slovník Duden s více než stoletou tradicí, který je považován za základní lexikografické dílo současné němčiny, zařadil do svého letošního nejnovějšího, v pořadí sedmadvacátého vydání výraz „israelkritisch“, tedy „kritický k Izraeli“. Jedná se o složeninu, jakých může německý jazyk utvořit bezpočet, avšak jen ustálená spojení si najdou cestu mezi hesla jazykových slovníků. Jak upozornil deník Bild, který věnoval této skutečnosti ve svém sobotním vydání celý sloupek, jiné složeniny téhož typu ve slovníku Duden zastoupeny nejsou – nenajdeme tu slova jako „kritický k Turecku“ anebo „kritický k Číně“.

celý článek