Dnes je 16. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Dobrovolníci z osmi zemí, včetně Česka, vyčistí historický židovský hřbitov ve Varšavě

24. 8. 2017, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Historický židovský hřbitov ve Varšavě, který je jedním z největších na světě, bude čistit skupina 18 mezinárodních dobrovolníků společně se sedmi polskými skauty z města Poznaň. Úklidové práce na hřbitově v ulici Okopowa, jenž byl založen roku 1806 a nachází se na něm přes 80 tisíc identifikovaných náhrobků, začaly minulý týden a budou pokračovat až do čtvrtka. Dobrovolníci pocházející ze Španělska, Dánska, Nizozemska, Německa, Finska, Turecka i České republiky se kromě prací na hřbitově účastní i tematického programu o židovské kultuře Varšavy a navštíví Muzeum polských Židů, stejně tak jako jedinou varšavskou synagogu, která zůstala z doby před holocaustem. „Hřbitov je z velké části neprobádaný a přístup k mnoha částem zabraňuje divoký porost,“ řekla Ola Waszaková, koordinátorka projektu z Fondu židovského kulturního dědictví (JHF). „Díky pomoci více jak stovky dobrovolníků jsme již vyčistili přes tři hektary,“ dodala.

celý článek

Arabský řidič vrátil charedi cestujícímu 10 tisíc dolarů, které zapomněl v autobuse

24. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Ruličku bankovek v hodnotě 10 tisíc dolarů (asi 222 tisíc Kč), zapomenutou ve voze společnosti Afikim na trase linky 422 mezi Jeruzalémem a Bnej Brakem minulou středu, poctivě odevzdal arabský řidič vozu. Přihlásil se o ni nešťastný ultraortodoxní cestující, když našel v novinách policejní oznámení, že se hotovost našla. Dispečer autobusové společnosti zašel ve čtvrtek na policejní stanici v Ramat Gan, kde ruličku amerických dolarů stažených gumičkou předal policejnímu důstojníkovi. Řidič autobusu, pětatřicetiletý Ramadan Džumdžum, sdělil, že peníze vypadly ultraortodoxnímu muži. „Snažil jsem se mu to říct, ale on byl zabrán do telefonního rozhovoru. Tak jsem to oznámil dopravní společnosti a peníze jí předal,“ řekl. Podle svých slov jej peníze nijak nelákaly. „Vrátit ty peníze je moje morální i náboženská povinnost, k Bohu i k mojí práci,“ řekl obyvatel východojeruzalémské čtvrti Bejt Hanina, který, kromě děkovného certifikátu od autobusové společnosti, neobdržel žádné nálezné.

celý článek

Česko a Izrael podepsaly dohodu o spolupráci na poli sociálních oblastí

24. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM/PRAHA – Izraelská ministryně pro rovné příležitosti Gila Gamlielová (Likud) přivítala v úterý 22. srpna českou ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou-Tominovou (ČSSD). Společně podepsaly dohodu o spolupráci mezi oběma zeměmi na poli digitalizace, prosazování genderové rovnosti a snižování sociálních nerovností. Gamlielová rovněž poděkovala České republice za její podporu Izraeli na mezinárodních fórech. „Víte, Česká republika je pro Izrael velmi přátelskou zemí a český parlament nedávno uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele,“ napsala Gamlielová na svůj facebookový profil. A dále zmínila i nečekané překvapení, když na pravé ruce české ministryně uviděla černý náramek s hebrejsky napsaným „šema“, tedy jednou z nejdůležitějších židovských modliteb a vyznáním víry.

celý článek