Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Švýcarsko zvažuje zákaz dovozu košer masa. Rituální porážku má zakázánu od roku 1894

20. 8. 2017, -mk- |  Svět

BERN – Švýcarským poslancům leží na stole zákon z dílny sociálních demokratů, který by zpřísnil pravidla dovozu masa do země s ohledem na práva zvířat. Zdali získá podporu, je nejisté, předkladatelé jsou z druhé nejpočetněji zastoupené strany ve švýcarském parlamentu. Už dnes však budí obavu nejen u židovské komunity, která čítá podle odhadů Evropského židovského kongresu (EJC) asi osmnáct tisíc osob, ale také u zdejších gurmánů. Zákaz by totiž mohl vést k tomu, že by se přestala dovážet pochoutka z husích jater, fois gras, která je získávána z násilím krmených, přecpávaných hus. Pokud Švýcarsko zákon přijme, nebudou zdejší praktikující Židé – kteří jsou vzhledem ke zdejšímu více než sto let trvajícímu zákazu šechity, rituální porážky, zcela odkázáni na dovoz – moct jíst maso vůbec.

celý článek

Izrael odebere novinářské oprávnění korespondentovi Al-Džazíry, dokud nevysvětlí své poznámky o národním odporu Palestinců

20. 8. 2017, -mk- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Vládní tisková kancelář (GPO) v Izraeli rozhodla, že dočasně pozastaví novinářské oprávnění Eliasi Karramovi, dopisovateli arabské zpravodajské sítě Al-Džazíra. Důvodem je jeho výrok, který padl v rozhovoru s ním pro tureckou televizi Dar al-Iman, kde Karram prohlásil mimo jiné, že „práce v médiích je integrální součástí hnutí odporu a jeho výchovného politického působení“. Podle GPO je dotyčná televizní stanice spojena navíc s radikálně islamistickým Muslimským bratrstvem. Elias Karram, izraelský Arab z Nazaretu, který pro Al-Džazíru píše od roku 2011, má prý své výroky týkající se politické angažovanosti novináře nejprve vysvětlit. Proti rozhodnutí úřadu se ozvalo několik profesních sdružení novinářů v Izraeli.

celý článek