Dnes je 18. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Podruhé během dvou měsíců zvadalizován v Bostonu památník holocaustu

16. 8. 2017, -mk- |  Svět

BOSTON – Uplynulo jen šest týdnů od posledního vandalského útoku na památník holocaustu v americkém Bostonu, a už byl v pondělí (14.8.) zvandalizován podruhé. Útočníkem byl patrně sedmnáctiletý mladík, který roztříštil jeden ze šesti skleněných sloupů. Představitelé místní židovské komunity vyjádřili své zděšení, že k tomu došlo krátce po zlověstných událostech ve Virginii: „Záběry nacistů pochodujících americkými ulicemi tento víkend v Charlottesville a teď opět roztříštěné sklo na tomto místě posvátné památky v Bostonu vnímáme jako útok na naši židovskou komunitu a na všechny, kdo se postaví bigotnosti, nenávisti a antisemitismu.“ Ještě silnější slova volila organizace Centrum Anne Frankové pro vzájemný respekt, která z nenávistné atmosféry obvinila přímo prezidenta Trumpa. „Novoanglický památník holocaustu v Bostonu zvandalizován. Takové věci se dějí, pane prezidente, v inkubátoru nenávisti, který jste vytvořil,“ uveřejnila organizace na svém Twitteru.

celý článek

Egyptské muzeum změnilo popisek k starověké desce. Obsahovala slovo „Izrael“

16. 8. 2017, -mk- |  Blízký východ

TAHRÍR – Vedení muzea v egyptském Tahríru muselo vyměnit popisek u staroegyptské desky z doby vlády faraona Ramsese II., na níž stálo „Izraelská stéla“. Namísto ní nese nyní tentýž artefakt popisek „Merenptahova vítězství“. Jedná se o stélu více než tři metry vysokou a metr a půl širokou, kterou objevil v roce 1896 v Luxoru historik Flinders Petrie. Když se v egyptském zpravodajství rozhlásilo jako skandál, že popisek hovoří o „Izraeli“ – samozřejmě šlo o starověký národ Izraele, nikoli moderní stát, který s ním ovšem sdílí tisíciletou historii –, vytvořilo muzeum komisi, která popisek přezkoumávala. Výsledkem byla tento týden změna názvu. Ramses II., z jehož doby deska pochází, vládl Egyptu v letech 1279 – 1213 př. o. l. Zhruba v té době se předpokládá, že prapředci pozdějších Hebrejců pobývali ve staroegyptské říši. Kromě biblického vyprávění je právě Merenptahova stéla se zmínkou o „Izraeli“ nejstarším a nejvýznamnějším archeologickým dokladem tohoto předpokladu.

celý článek

Po pochodu v Charlottesville daroval Schwarzenegger Centru Simona Wiesenthala přes 2 miliony korun

16. 8. 2017, -jg- |  Svět

LOS ANGELES – Po krajně pravicovém pochodu, který se odehrál minulý víkend v Charlottesville, daroval Arnold Schwarzenegger částku 100 tisíc dolarů (asi 2 miliony a 200 tisíc Kč) Centru Simona Wiesenthala. Slavný herec akčních filmů a bývalý guvernér státu Kalifornie oznámil dar v neděli 13. srpna na svém Facebooku. Napsal, že byl „zděšen“ pochodem, který se odehrál den předtím a na němž se sešli neonacisté, bílí supremacisté a další krajně pravicoví extremisté dohromady. Pochod zahrnoval rasistické a antisemitské slogany, a rovněž útok nárazem automobilu do protidemonstrantů, při němž zahynula jedna žena a 19 lidí bylo zraněno. Při havárii vrtulníku, který pochod monitoroval, přišli o život i dva policisté. „Byl jsem zděšen vidět neonacisty a bílé supremacisty, když pochodovali v Charlottesville a to, že domácí terorista někomu vzal nevinný život, mi zlomilo srdce,“ napsal Schwarzenegger. „Můj vzkaz pro ně je jednoduchý: Nevyhrajete. Naše hlasy jsou silnější a hlasitější. Není žádná bílá Amerika. Jsou jen Spojené státy americké,“ dodal.

celý článek