Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Švýcarský hotel vylepil upozornění jen pro "židovské hosty"

14. 8. 2017, -jg- |  Svět

AROSA – Sprchujte se a neobtěžujte personál. Tak by se dal shrnout obsah písemných upozornění v hotelu Aparthaus Paradies ve městě Arosa na východě Švýcarska. Upozornění však byla určena pouze židovským hostům. Nápisy rozmístěné u bazénu a u hotelové ledničky nafotili členové izraelské ultraortodoxní rodiny, která se v místě rekreovala. Podle otce rodiny byli v hotelu ubytováni židovští i nežidovští turisté a provozní ubytovacího zařízení se jim zdála být velmi milá. „Řekli jsme jí, že jsme Židé. Ona odpověděla, že těch tam teď jezdí hodně a dala nám vše, co jsme potřebovali pro miminko,“ řekl. Pak si ale všimli psaných upozornění a dostavil se šok. „Našim židovským hostům: Prosím, osprchujte se před tím, než jdete plavat, ale také po plavání. Pokud pravidla porušíte, budu nucena pro vás bazén uzavřít. Ruth Thomannová,“ stálo například na jednom oznámení. Podle náměstkyně izraelského ministra zahraničí Cipi Hotovelyové jde o „ošklivý projev antisemitismu“.

celý článek

Židé se soudí s městem v New Jersey. Jeho obyvatelům překáží „eruv“, náboženské ohrazení prostoru o šabatu

14. 8. 2017, -mk- |  Svět

NEW JERSEY – Komunita ortodoxních Židů ve městě Mahwah v americkém státě New Jersey se soudí s městským úřadem, který po nich chce odstranit takzvaný „eruv“, tedy symbolické ohrazení prostoru, jež umožňuje zbožným Židům o šabatu přenášet volně předměty bez obav z porušení předpisů o svatém dni. Eruv, jaký existuje v mnoha izraelských městech i jinde po světě, má zpravidla podobu drátu nataženého vysoko nad střechami domů zpravidla za pomoci sloupů elektrického vedení. Symbolicky se tak ohraničí prostor vnímaný jako jednotný a o šabatu a dalších svátcích pak Židé smějí vycházet z domu a zamířit například do synagogy či na návštěvu k přátelům a vzít si s sebou více než jen to, co mají na sobě, například osobní předměty nebo i dětský kočárek.

celý článek

Izraelský voják, který zastřelil odzbrojeného palestinského teroristu, nastoupil svůj trest ve vězení

14. 8. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Elor Azaria, voják, který se podle verdiktu izraelského vojenského soudu dopustil zločinu zabití, když zastřelil v Hebronu odzbrojeného, na zemi ležícího palestinského teroristu, nastoupil minulý týden svůj osmnáctiměsíční trest odnětí svobody. Odvolací soud zamítl jeho žádost, aby se s nástupem trestu vyčkalo na rozhodnutí vrchního velitele IDF Gadiho Eizenkota, zdali rozsudek vojákovi zmírní anebo odpustí. Azaria, který v březnu 2016 sloužil v Hebronu na základně, kde došlo k teroristickému útoku nožem, přišel k dvojici palestinských teroristů ležících na zemi. Bezprostředně předtím se věnoval ošetřování kamaráda vojáka, jenž byl v útoku pobodán. Jeden z teroristů byl už mrtvý a druhý byl naživu, avšak odzbrojený. Jak zachytila kamera lidsko-právní izraelské organizace Betselem, Azaria v tu chvíli namířil svou zbraň a druhého teroristu usmrtil. Vojenský soud jej shledal vinným o měsíc později a od té doby byl držen v domácím vězení.

celý článek