Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Zemřel nejstarší muž světa, přeživší holocaust Jisrael Kristal

13. 8. 2017, -mk- |  Izrael

HAIFA – Měsíc před nedožitými 114. narozeninami zemřel Jisrael Kristal, uznaný oficiálně Guinessovou knihou rekordů jako nejstarší žijící muž světa a jeden z deseti, kteří se kdy dožili takto vysokého věku. Rodák z polského města Maleniec se narodil 15. září 1903 a přežil dvě světové války, v té druhé byl uvězněn nejprve v lodžském ghettu a později byl transportován do Osvětimi, kde krátce po deportaci zahynula jeho manželka Chaja Feige, s níž byl ženatý od roku 1928. V roce 1950 odešel do Izraele a v Haifě se věnoval své celoživotní profesi, cukrářství. Vloni se dostal na stránky novin po celém světě, když si splnil sen a se stoletým zpožděním oslavil svou bar micva.

celý článek

„Židé nezaberou naše místo,“ křičeli bílí rasisté ve Virginii, než došlo k smrtícímu útoku na protidemonstranty

13. 8. 2017, -mk- |  Svět

CHARLOTESVILLE – Dva dny trvaly nepokoje ve městě Charlottesville ve Virginii, kam se sjeli pravicoví extremisté a zastánci nadřazenosti bílé rasy, aby protestovali proti odstranění vlajky s konfederačním křížem ze zdejší univerzity a sochy jižanského generála z doby války Severu proti Jihu Roberta Leeho ze zdejšího parku. V sobotu 12. srpna navíc došlo k násilnému incidentu, kdy pravděpodobně příznivec pravicových extremistů najel do davu antifašistických protidemonstrantů, jednu ženu usmrtil a desítky dalších zranil. Akce bělošských supremacistů byla spojena mimo protičernošské a protiimigrantské rétoriky také s antisemitismem, ozývalo se množství protižidovských hesel. Po reakci prezidenta Donalda Trumpa, který odsoudil „nenávist, bigotnost a násilí na mnoha stranách“ – čímž se fakticky vyhnul jednoznačnému odsouzení krajně pravicových rasistů –, se ozvali američtí židovští představitelé, kteří kromě hlubokého odsudku samotné akce kritizovali prezidentův výrok a vyzvali jej k „jasnému zaujetí morální pozice“.

celý článek

„Ať slunce v synagoze svítí pro všechny“. Zemřel předseda děčínské židovské obce Vladimír Poskočil

13. 8. 2017, Židovská obec Děčín, -red- |  Z domova

DĚČÍN – Po dlouhé nemoci zemřel 8. srpna ve věku 85 let předseda židovské obce v Děčín Vladimír Poskočil. Poskočil, který patřil mezi nejvýznamnější osobnosti nejen židovské komunity, ale i celého města Děčína, se v polovině 90. let se zasloužil o záchranu děčínské synagogy a rozvoj zdejší židovské komunity v Děčíně. Byl také trojnásobným veteránským mistrem světa v hodu oštěpem. Mottem Vladimíra Poskočila bylo: „Ať slunce v synagoze svítí pro všechny.“ A to se mu podařilo naplňovat doslovně. „Kdykoli člověk za Vladimírova působení přišel do děčínské synagogy, cítil se jako očekávaný a vítaný host. Vlastně ještě spíš – cítil se jako doma,“ řekla o něm spisovatelka Irena Dousková.

celý článek