Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Íránské novinářce hrozila deportace a trest smrti, Izrael jí nabídl azyl

7. 8. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Neda Aminová, dvaatřicetiletá íránská dopisovatelka izraelského zpravodajského serveru Times of Israel působila až donedávna v Turecku. Podle serveru Times of Israel, pro jehož perskojazyčnou sekci psala, Aminová žije v Turecku už od roku 2014 a stejnou dobu zde také vede soudní bitvy proti své repatriaci do Íránu a rovněž se pokusila získat azyl v několika dalších zemích. Když jí turecké úřady oznámily, že bude v nejbližších dnech deportována zpět do rodného Íránu, požádaly organizace Jeruzalémský svaz novinářů a Unie izraelských novinářů izraelského ministra vnitra Arje Deriho, aby novinářce pomohl a nabídl jí útočiště právě v Izraeli. V Íránu by totiž Aminové právě kvůli práci pro izraelská média mohl hrozit až trest smrti. Deri souhlasil. „Tato novinářka čelí skutečné hrozbě smrti jen proto, že píše sloupky pro izraelský zpravodajský server,“ uvedl v oficiálním prohlášení izraelský ministr. „Za těchto humanitárních souvislostí jsem povolil její vstup do země bez zaváhání.“

celý článek

Izrael chce zrušit zastoupení katarské televize al-Džazíra v zemi a vypnout její vysílání

7. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izrael hodlá uzavřít pobočku katarské televize Al-Džazíra (al-Jazeera) v Jeruzalémě a odstranit její vysílání z místního kabelového i satelitního vysílání. Tisku to sdělil v neděli 6. srpna izraelský ministr komunikací Ajúb Kara. Podle něj stanice zaujatě informuje o blízkovýchodním konfliktu, podněcuje k násilí a „stala se hlavním nástrojem Islámského státu, Hamásu, Hizballáhu a Íránu.“ „Téměř všechny země v regionu, Saudská Arábie, Egypt, Jordánsko, dospěly k názoru, že al-Džazíra podněcuje k terorismu a náboženskému extremismu. Za této situace je zcestné, že stále vysílá z Izraele,“ dodal Kara. Vypnutí al-Džazíry v Izraeli se však nezdá být bezprostřední, ačkoliv vláda prý již tímto směrem podniká právní kroky. Brzkého uzavření se neobávají ani novináři panarabské stanice, která má pobočky po celém světě a vysílá v několika jazycích. „Mediální síť al-Džazíra odsuzuje toto rozhodnutí, které přichází v kontextu kampaně, kterou započalo dřívější prohlášení premiéra Benjamina Netanjahua..“ stálo v nedělním vyjádření stanice, která se chce právní cestou bránit.

celý článek

Ultraortodoxní poslanci navrhli zákon, jenž zajistí, že dodávky elekřiny budou „košer“

7. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Ultraortodoxní aškenazská židovská strana v Knesetu navrhla v neděli 6. srpna plán pro dodávku „košer elektřiny“ do izraelských obcí a městských čtvrtí s většinovou ortodoxní populací. Plán spočívá v umístění menších elektráren, které by dodávaly elektřinu těmto městům, ale o šabatu a svátcích by byly odpojeny od celostátní energetické sítě. Malá část ultraortodoxní populace se totiž necítí s připojením k celostátnímu rozvodu elektřiny o šabatu komfortně – i když ve svých domácnostech užívají zařízení pro přednastavitelné automatické zapínání a vypínání spotřebičů (šaon šabat), v elektrárnách a rozvodnách elektrické energie či zemního plynu mohou během šabatu pracovat Židé. Podle plánu by na nově zbudovaných elektrárnách měli pracovat jen Nežidé. Plán se týká měst Elad, Bnei Brak, Bejtar Ilit, Bejt Šemeš, Jeruzalém a Modiin Ilit.

celý článek