Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Policie na jihu Švédska vyšetřuje kvůli antisemitismu červencové protiizraelské demonstrace

6. 8. 2017, -jg- |  Svět

HELSINGBORG – Policie v jižním Švédsku vyšetřuje, zda na protiizraelských protestech, které se konaly v červenci, nezazněly antisemitské popěvky. Protesty organizovalo v období nepokojů v Izraeli kvůli událostem na Chrámové hoře Švédsko-palestinské centrum v Helsingborgu. Přitom na minimálně jednom z protestů se zpívala píseň přirovnávající židovský lid k „potomkům opic a prasat“ nebo jim vyhrožující další „bitvou u Khajbaru“. Video demonstrace se nedávno rozšířilo sociálními sítěmi. Místní židovská komunita je připravena podat policejní stížnost. „Vidíme, že na těchto protestech jsou přítomny vážné a znepokojující elementy, protože obsahují antisemitské urážky a vyjádření v kombinaci s násilnou rétorikou, a to velmi nešťastným způsobem,“ řekla švédské televizi Josefin Thorellová, předsedkyně židovské komunity v severovýchodním Skane. Švédsko-palestinské centrum trvá na tom, že protesty i popěvky byly namířeny pouze na Izrael a ne na židovský lid jako celek.

celý článek

Berlínská policie zatkla dva čínské turisty. Fotili se před Reichstagem, jak hajlují

6. 8. 2017, -mk- |  Svět

BERLÍN – V sobotu (5.8.) zatkla berlínská policie dva čínské turisty ve věku 36 a 49 let, kteří se fotili na své mobilní telefony před historickou budovou Říšského sněmu, Reichstagu, při nacistickém pozdravu se zdviženou pravicí. Jak oznámila policie ve svém prohlášení, turisté byli obviněni z „užití symbolů nelegálních organizací“ a byli propuštěni poté, co každý z nich složil kauci ve výši 500 euro. Německo má ohledně nenávistných projevů a symbolů spjatých s Hitlerem a nacismem velmi přísné zákony. Sama budova Říšského sněmu, před níž k incidentu došlo, má pohnutou historii a má pro Německo silnou symbolickou hodnotu. Když byla v roce 1933 při žhářském útoku zapálena a z velké části shořela, využili toho nacisté, kteří se čerstvě dostali k moci, k obvinění německé komunistické strany a k omezení demokratických svobod v zemi.

celý článek

Nový zákon USA má omezit finanční podporu Palestincům. Kvůli rentám pro rodiny teroristů

6. 8. 2017, -mk- |  Svět

WASHINGTON – Výbor pro zahraniční vztahy amerického Senátu podpořil návrh zákona, podle nějž se omezí finanční podpora USA palestinské samosprávě o 300 milionů dolarů ročně. Důvodem je rozšířená praxe palestinských úřadů vyplácet peníze rodinám Palestinců, jejichž příbuzní buď zemřeli při páchání teroristické činnosti, nebo si z téhož důvodu odpykávají trest v izraelských věznicích. Zákon dostal jméno „Taylor Force Act“ podle Taylora Force, amerického občana, který byl při své návštěvě Izraele v březnu 2016 pobodán palestinským teroristou a svým zraněním podlehl. „Až bude tento zákon schválen, zabrání tomu, aby nepotkal další lidi stejný osud: bezúhonný člověk se věnuje nevinně svým bezúhonným aktivitám a je přitom zavražděn člověkem, který byl k tomu podněcován svou vlastní vládou,“ řekl senátor Bob Croker, republikánský předseda výboru, který spolu s dalšími dvěma senátory návrh předkládal.

celý článek