Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

V Nikaragui konvertovalo 114 lidí naráz k ortodoxnímu judaismu

3. 8. 2017, -mk- |  Svět

MANAGUA – Židovská komunita v malém státě střední Ameriky se rázem zdvojnásobila poté, co bejt din (rabínský tribunál), který sem přijel z nedalekých Spojených států, přijal konverzi 114 lidí k judaismu. Jednalo se většinou o celé rodiny a u poloviny z nich byl motivací židovský původ části z nich. Někteří patřili k potomkům takzvaných marranos či hebrejsky anusim, tedy Židů, kteří byli násilím přinuceni ke křtu, avšak nadále z generace na generaci předávali některé zvyklosti a také povědomí o židovském původu rodiny. Jiní pocházeli ze smíšených sňatků. Obrovskou hromadnou konverzi zaštítila organizace Kulanu a rodiny konvertovaly zčásti k sefardskému směru, zčásti ke směru aškenázskému, inspirovanému hnutím Chabad.

celý článek

Devětadvacetiletá Izraelka zavražděna svým arabským milencem: prý kvůli „osvobození palestinských vězňů“

3. 8. 2017, -mk- |  Izrael

CHOLON – Devětadvacetiletá Michal Halimiová z osady na Západním břehu byla dva měsíce po svém zmizení nalezena mrtvá. K vraždě se přiznal její palestinský milenec Muhammad Charuf původem z Náblusu, který také policii sdělil, kde její tělo najde – v písečných dunách nedaleko středoizraelského města Cholon, kde ji uškrtil, poté na ni házel kameny a nakonec její mrtvolu ukryl. Halimiová byla vdaná žena v pokročilém stádiu těhotenství, když opustila domov kvůli svému milenci, s nímž podle všeho plánovala začít žít: pár zveřejnil řadu svých společných fotek i na sociálních sítích a hovořilo se o zásnubách. Proč nakonec došlo k vraždě, není zcela jasné. Charuf policii sdělil, že motivem bylo „dosáhnout osvobození palestinských vězňů“. Policie se však kloní spíše k tomu, že šlo o kriminální zločin, nikoli nacionalisticky motivovaný teroristický čin.

celý článek

Hlavní palestinský mírový vyjednavač Saíb Irikát čeká v Izraeli na transplantaci plíce

3. 8. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Prominentní člen Fatahu a jeden z nejhlasitějších kritiků Izraele Saíb Irikát je již rok v péči izraelských lékařů kvůli vážné plicní chorobě, plicní fibróze. Stejně dlouho je na seznamu čekatelů pro transplantaci plíce, která proběhne buď v Izraeli, nebo v USA. Jeho stav se v posledních měsících zhoršil a přerušil veškeré své pracovní aktivity. Od počátku svých vážných zdravotních problémů je v péči izraelského zdravotnického systému. Dvaašedesátiletý Irikát má být podle Fatahu nahrazen v úloze hlavního vyjednavače Madžídem Faradžem, současným šéfem zpravodajských služeb.

celý článek