Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

V předvečer Tiša be-av hostil izraelský prezident Rivlin studium Tóry se zástupci různých směrů judaismu

2. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Již třetím rokem hostil izraelský prezident Reuven Rivlin v předvečer židovského postního dne 9. avu, který letos připadl na pondělní večer 31. července, studijní setkání s učiteli a zástupci různých směrů judaismu. Letošního setkání s názvem „Studovna a důležitost nesouhlasení“ se účastnili i šéf Židovské agentury Natan Šaransky a předseda organizace Jewish People Policy Institute, Avinoam Bar-Josef. „Zvláště na pozadí násilností kolem Chrámové hory a pokračujících pokusů popírat židovské dějiny a spojení židovského národa s Chrámovou horou, nesmíme proměnit Kotel, jediný přežívající symbol, který nám zbyl z chrámu, v místo vnitřních hádek a výpadů,“ pronesl Rivlin. „Destrukce a vyhnanství nás zanechaly málo. Ano, jsme jen hrstka z toho, co zbylo z židovského lidu. Nemáme tedy tu výsadu zlomit hůl nad jakýmkoliv Židem nebo Židovkou. Nemůžeme si dovolit být rozděleni a rozpadnout se,“ dodal izraelský prezident.

celý článek

Oběť teroristického útoku nožem ze supermarketu v Javne je v ohrožení života

2. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JAVNE – Izraelské bezpečnostní složky potvrdily, že útok nožem, který se ve středu 2. srpna stal v supermarketu Supersal v městě Javne ve středním Izraeli, byl nacionalisticky motivovaný. Oběť útoku, zhruba čtyřicetiletý zaměstnanec supermarketu, je v hospitalizován v nemocnici Kaplan v Rechovot ve stavu ohrožení života. Podle záchranné služby byl bodnut nožem několikrát do oblasti hlavy a do hrudi. Útočníkem byl devatenáctiletý Palestinec z vestnice Jatta na Západním břehu, který do Izraele vstoupil ilegálně. Ismail Ibrahim Ismail Abu Aram byl zatčen nedaleko místa útoku a vyslýchán policií poté, co mu v útěku zabránili náhodní svědci incidentu. Bezpečnostní složky později dorazily i do útočníkova domu v Jatta, aby vyslechli jeho příbuzné. Podle rozvědky Šin Bet neměl mladý palestinský útočník žádnou kriminální minulost, která by naznačovala bezpečnostní riziko, avšak vyšetřování zatím stále probíhá.

celý článek

Španělská královská akademie vytvoří zvláštní instituci pro jazyk ladino

2. 8. 2017, -mk- |  Svět

MADRID – Jazyk sefardů, španělských Židů vyhnaných z Iberského poloostrova na konci 15. století, bude mít novou instituci, která bude zkoumat a zachovávat jeho unikátní dědictví. Španělská královská akademie (RAE), která existuje od roku 1713 a má na starosti kodifikaci a sjednocení jazykových zvyklostí, působí také na jihoamerickém kontinentu, kde má řadu svých poboček – a nově bude mít také pobočku v Izraeli pro výzkum takzvané „judeošpanělštiny“ čili ladina. Její založení má nyní připravit devět badatelů. Až tato pobočka vznikne, má se stát součástí Asociace španělských jazykových akademií. Podle ředitele RAE Daría Villanueva je ladino „nesmírně významným kulturním a historickým fenoménem“, který měl mít svou vlastní akademii už dávno. Význam ladina spočívá mimo jiné i v tom, že v sobě zachovalo množství archaických španělských slov. „Smyslem není absorbovat ladino do moderní španělštiny, nýbrž naopak ho zachovat,“ dodal Villanueva o jazyce, jímž dodnes i po pěti stech letech hovoří podle odhadů až 400 tisíc potomků Židů vyhnaných ze Španělska.

celý článek

Levicová strana v Nizozemí chce „zahájit debatu“ o zákazu obřízky novorozenců

2. 8. 2017, -mk- |  Svět

AMSTERDAM – Část mladších členů holandské strany D66, třetí nejsilnější politické strany v Nizozemí se zastoupením v parlamentu, by si přála zakázat nábožensky motivovanou chlapeckou obřízku u dětí. Už v květnu o tom napsal komentář do stranických novin předseda Mladých demokratů Wouter van Erkelens, nazvaný „Svoboda náboženských projevů končí tam, kde začíná obřezávání nezletilých“. Podle jeho názoru by měli mít chlapci svobodu sami se rozhodnout, zdali chtějí být obřezáni, až po dosažení určitého věku. To by ovšem znamenalo de facto zákaz židovské obřízky, která se má podle náboženských předpisů konat osmý den od narození chlapce. Jak uvedl server JTA, strana samotná však oficiálně nezastává žádné konkrétní stanovisko k dětské obřízce bez lékařské indikace. Podle jedné z vysoce postavených členek strany D66, Hanneke Gelderblom-Nakhoutové, která se sama hlásí k židovství liberálního proudu, chtěli její mladší straničtí kolegové na toto téma pouze „otevřít debatu“.

celý článek

Společnost Agpi odprodá vepřín v Letech, kde byl romský koncentrační tábor

2. 8. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Po desetiletích diskusí dojde pravděpodobně ještě za Sobotkovy vlády k odkoupení vepřína, která se rozkládá na pozemku někdejšího koncentračního tábora pro Romy. Firma Agpi, která jej vlastní, údajně předběžně odhlasovala odprodej české vládě, nabízenou cenu pravděpodobně ve výši až stovek milionů korun však odmítla komentovat. Kromě samotného nedůstojného uctění památky místa, kde fungoval nacistický tábor s českými dozorci a kde umíraly stovky Romů, byl problémem i nedostatečný archeologický průzkum, na který chtěla upozornit i demonstrace konaná v neděli (31.7.) před Pražským hradem. Asi desítka demonstrantů s transparenty chtěla v horkém počasí upozornit na to, že dosud neprozkoumané území pod dnešním prasečákem může obsahovat masové hroby se stovkami, možná i tisícovkami mrtvých. Na současnou vládu, aby se zasadila o změnu nedůstojné podoby pietního místa bývalého romského koncentračního tábora, apelovala ve svém prohlášení i Federace židovských obcí v ČR.

celý článek