Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Holandsko možná udělí košer jatkám výjimku, aby mohla vyvážet maso

30. 7. 2017, -mk- |  Svět

AMSTERDAM – V Nizozemí platí zákaz vykonávání rituální košer a halal porážky nad rámec potřeb místní židovské a muslimské komunity. Pro jatka Slagerij Marcus, jediný podnik v zemi, kde se vykonává šechita – židovská rituální porážka zvířat, při níž není zvíře před usmrcením zbaveno vědomí tak, jak to požadují evropské směrnice –, by však toto omezení mohlo být likvidační. Jatka totiž žijí převážně z exportu. Na dotaz zpravodajského serveru JTA prohlásil však mluvčí nizozemského ministerstva průmyslu a obchodu, že jeho úřad „může přihlédnout ke zvláštním okolnostem“. Nespecifikoval nicméně, zdali to znamená, že židovská jatka skutečně dostanou výjimku. Podle Organizace židovských komunit v Nizozemí (NIK) však mohou jatka už nyní pracovat „jako obvykle“, jedná se totiž de facto „o zákaz vývozu, a něco takového by šlo proti pravidlům EU“.

celý článek

Kalifornský imám se omluvil za kázání, kde útočil proti Židům kvůli mešitě al-Aksá

30. 7. 2017, -mk- |  Svět

WASHINGTON – Imám Amar Šahin z mešity v kalifornském Davisu se omluvil za své kázání, vyslovené minulý týden v pátek, v němž se pohoršoval nad uzavřením mešity al-Aksá a volal po jejím „osvobození od židovské špíny“. V přepisu organizace MEMRI, která monitoruje protižidovské nálady na Blízkém východě a v muslimských komunitách, kázání pokračovalo: „Bože, znič ty, kdo uzavřeli mešitu al-Aksá. Bože, spočítej je jednoho po druhém a zahub je do posledního!“ Později se Šahin omluvil a prohlásil: „Řekl jsem věci, které Židy bolestně zasáhly. To je nepřijatelné. Hluboce mě mrzí bolest, kterou jsem způsobil. Záměrně někomu ublížit – Židu, muslimovi či komukoli jinému – je to poslední, co bych vědomě chtěl udělat. Nechovám takové úmysly.“ Dodal, že jeho řeč se nesla v duchu nenásilí a že výrok, vytržený z kontextu, byl zaměřený pouze na „utlačovatele“, tedy přímo ty, kteří mešitu uzavřeli, nikoli na všechny příslušníky židovského náboženství.

celý článek

Sarah Silvermanová srovnala zákaz Davidovy hvězdy se zákazem americké vlajky

30. 7. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – „Davidova hvězda reprezentuje všechny Židy – zakázat ji je totéž, jako zakázat americkou vlajku, protože někdo nemáte rádi prezidenta Trumpa. Což je mimo,“ vyjádřila se americká herečka Sarah Silvermanová ve středu 26. července k diskuzi, která se rozpoutala okolo skutečnosti, že dvě lidskoprávní iniciativy v Chicagu, konkrétně Chicago Dyke march a Chicago Slutwalk, zakázaly „zobrazování sionistických symbolů“ na svých akcích. Tři židovské účastnice pochodu Dyke march v Chicagu byly v červnu z akce vyhoštěny, protože jejich duhová vlajka obsahovala i symbol Davidovy hvězdy a v rozhovoru s pořadateli „opakovaně vyjádřily podporu sionismu.“ Poté oznámili zákaz Davidovy hvězdy i organizátoři pochodu Slutwalk, mezinárodní iniciativy proti znevažování obětí sexuálního násilí. To se ale po vlně kontroverzí u akce, která se uskuteční 12. srpna, změnilo. „Uvítáme každého, včetně těch, kdo ponesou židovské nebo sionistické symboly,“ řekl jeden z organizátorů Slutwalk v sobotu deníku Haaretz s tím, že jde o kolektivní odškodné organizátorů židovské komunitě za jejich předchozí prohlášení.

celý článek