Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Další ženský pochod v Chicagu zakázal symbol Davidovy hvězdy

25. 7. 2017, -mk- |  Svět

CHICAGO – Po pochodu hrdosti chicagských leseb, kde vzbudilo kritiku rozhodnutí pořadatelů vykázat skupinu žen s barevnou vlajkou hnutí LGTB, v jejímž středu se objevila židovská Davidova hvězda, se k témuž spornému kroku přiklonil další podobný pochod pořádaný v tomto americkém městě. Takzvaný Slut Walk, kde se protestuje proti zesměšňování a ponižování obětí sexuálního násilí a obtěžování, oznámil předem, že s postupem kolegyň z pochodu hrdosti leseb souhlasí a rovněž na své akci nestrpí „projevy sionismu“. Organizátoři akce na Twitteru zdůraznili, že jejich rozhodnutí prý není motivováno antisemitismem, nýbrž antisionismem. Skupina organizující Slut Walk popisuje sebe samu jako „mezinárodní hnutí bojující proti kultuře znásilnění, obviňování obětí a zesměšňování tzv. lehkých žen (slut shaming)“. Podobné akce začaly v roce 2011 v kanadském Torontu poté, co jistý člen policie prohlásil, že by se ženy neměly „oblékat jako kurvy (sluts)“, aby tím samy neprovokovaly sexuální násilí. Od té doby se podobné pochody konají po celém světě včetně Izraele.

celý článek

Izraelští diplomaté z Jordánska doma v bezpečí, detektory kovu z Chrámové hory zmizí

25. 7. 2017, -mk- |  Blízký východ

AMMÁN/JERUZALÉM – Zaměstnanci izraelského velvyslanectví v Ammánu v čele s velvyslankyní Einat Schleinovou překročili v pondělí (24.7.) večer bezpečně hranici u Allenbyho mostu a jsou zpátky v Izraeli. Mezi nimi byl i zaměstnanec ochranky, který byl zraněn při útoku ve svém domově a v sebeobraně zastřelil dva Jordánce. Diplomatickou krizi, která se rozhořela vzápětí po tomto incidentu a během níž se zdálo, že Jordánsko nedovolí diplomatům zemi opustit a vystaví je tak hrozbě útoku rozzuřeného davu, se podařilo zažehnat. Do Ammánu kvůli tomu odletěl šéf izraelské rozvědky Šin Bet Nadav Argman a později tentýž den hovořil s jordánským králem Abdulláhem II. izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izrael také s Jordánskem řešil otázku umístění detektorů kovu při vstupu na Chrámovou horu a dospěl ke kompromisnímu řešení – bezpečnostní rámy budou nahrazeny modernější technologií, která rovněž umí detekovat zbraně. Oznámil to izraelský kabinet v úterý (25.7.) ráno krátce po skončení jednání.

celý článek

Izraelský velvyslanec poděkoval obyvatelce Žďáru nad Sázavou za záchranu židovské holčičky v době šoa

25. 7. 2017, -jg- |  Z domova

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Česká republika bude mít patrně další Spravedlivou mezi národy. Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron navštívil v pondělí 24. července Jaroslavu Doležalovou, čtyřiadevadesátiletou obyvatelku Žďáru nad Sázavou, která roku 1944 na sklonku války coby devatenáctiletá dívka ukrývala Jarmilu Wilhelmovou, pětiletou holčičku ze smíšeného židovského manželství. Sehnala pro ni falešnou policejní přihlášku a kvůli strachu z vyzrazení s ní chodila ven jen zřídka, vždy večer po setmění. O činu paní Doležalové se začalo mluvit až nedávno. Kvůli procesu s Rudolfem Slánským, který byl židovského původu, a obecně atmosféře v československé společnosti v 50. letech, o svém tajemství neřekla ani svým třem synům. Ti se to dozvěděli až později v dospělosti. „Nechtěla jsem, aby moje děti měly problém se spolužáky,“ vysvětlila Jaroslava Doležalová. Zachráněná dívka se na konci války šťastně setkala se svými rodiči a posléze žila v Německu, kde před dvěma lety zemřela.

celý článek