Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

„Za al Aksá.“ Palestinec v Tel Avivu pobodal a vážně zranil Izraelce, arabského řidiče autobusu

24. 7. 2017, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Palestinský útočník pobodal na telavivském předměstí Petach Tikva Izraelce. Oběť útoku, arabský občan Izraele pocházející z města Arara, byl s vážnými poraněními převezen do nemocnice. Útočník, jednadvacetiletý muž z města Kalkylija na Západním břehu, po zatčení sdělil policii, že „to udělal pro al Aksá“. Dvaatřicetiletý izraelský Arab byl napaden u stánku s občerstvením tak, že jej palestinský Arab několikrát bodnul do krku. Potom se snažil z místa činu utéct, byl ale přemožen okolními civilisty až do příjezdu policie. Podle Šlomiho Madara, majitele pizzerie, která se nachází vedle stánku s občerstvením, honil útočník jednu ze servírek podniku, a tak jej vší silou praštil do nosu těžkým dřevěným tácem na pizzu. Útočník přitom upustil nůž, ale utíkal dále. V postranní ulici se snažil vniknout do soukromého obydlí, ale neumožnily mu to zamčené dveře. Chytil jej až Mito Mizrachi, správce parkoviště, na němž byl pachatel předán policii. „Myslel jsem si, že se stal teroristický útok, protože lidé křičeli ‘terorista’ a prchající muž křičel ‘Alláhu akbar’,“ sdělil médiím.

celý článek

Jean-Marie Le Pen obžalován za antisemitskou poznámku, narážející na krematoria koncentračních táborů

24. 7. 2017, -mk- |  Svět

PAŘÍŽ – Bývalý předseda krajně pravicové francouzské strany Národní fronta Jean-Marie Le Pen čelí žalobě kvůli poznámce, kterou adresoval francouzskému zpěvákovi židovského původu Patricku Bruelovi. V rozhovoru, kde byl dotázán na zpěvákovu kritiku jeho strany, odpověděl mnohoznačnou větou, kterou lze přeložit mimo jiné jako: „Víte co, tuhle várku nastrkáme do pece příště.“ Spolu s Le Penem stane před soudem také místopředseda strany Jean-François Jalkh, který spravoval internetové stránky Národní fronty, kde byly tyto výroky zveřejněny. Předseda Evropského židovského kongresu (EJC) Moše Kantor vyzval soudní orgány, aby Le Penovi udělily nejpřísnější možný trest.

celý článek

Světová rada církví podpořila Palestince v kritice detektorů kovu u Chrámové hory

24. 7. 2017, -mk- |  Náboženství

JERUZALÉM – Světová rada církví, organizace sdružující různé křesťanské denominace s výjimkou církve římskokatolické, vyjádřila svou podporu palestinské kampani proti izraelské kontrole svatých míst v Jeruzalémě. Nová bezpečnostní opatření, která se objevila po vražedném střeleckém útoku tamtéž, jsou prý „korozivním činem, který naruší už tak dost křehký mír“. Pro zmírnění eskalace násilí a zachování míru je prý podstatné udržet status quo a „podpořit rovná práva křesťanů, Židů a muslimů na těchto posvátných místech“. Světová rada církví, která se už vícekrát v minulosti postavila proti Izraeli na stranu Palestinců, také kritizovala, že muslimům bylo bráněno ve vstupu do mešit. Ředitel mezináboženských záležitostí z Centra Simona Wiesenthala rabi Yitzhok Adlerstein upozornil na absurditu tohoto postoje Světové rady církví: vždyť bezpečnostní opatření, často i přísnější, jsou běžná i na jiných svatých místech, přikročila k nim i Saúdská Arábie v Mekce či katolická církev ve Vatikánu.

celý článek

Diplomatická krize mezi Izraelem a Jordánskem: příslušník izraelské ochranky zastřelil v sebeobraně dva Jordánce

24. 7. 2017, -mk- |  Izrael

AMMÁN – Dosud klidné vztahy mezi Izraelem a Jordánskem narušila v neděli (23.7.) vážná krize. Sedmnáctiletý jordánský dělník, který instaloval nábytek v bytě příslušníka izraelské ochranky v sousedství ambasády, zaútočil na Izraelce a pokusil se ho pobodat. Příslušník ochranky ho však v sebeobraně zastřelil a vážně zraněn byl i další Jordánec přítomný scéně, majitel domu, který později po převozu do nemocnice podlehl vážným zraněním. Bezprostředně po incidentu, který navíc přišel doprostřed bouřlivých protiizraelských demonstrací kvůli dění na Chrámové hoře, se Izrael rozhodl z obav o bezpečí svých diplomatů všechny své lidi z ambasády v Ammánu vrátit domů. Jenže jordánské úřady jim nechtějí dovolit vycestovat. Požadují, aby byl příslušník ochranky nejprve podroben výslechu u jordánské policie. Izrael toto s odvoláním na vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích odmítl – zaměstnanec ambasády je totiž chráněn diplomatickou imunitou.

celý článek