Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Nizozemská kampaň, kde se na jednom plakátu líbá Žid s muslimkou, sklidila ze strany muslimů kritiku

22. 7. 2017, -mk- |  Svět

ROTTERDAM – Především mezi muslimy vyvolala skandál kampaň, zaměřená na práva muslimských žen a propagující Nizozemí jako zemi podporující diverzitu a liberální hodnoty. Z iniciativy nizozemské muslimské aktivistky Širin Músové se po přístavním městě Rotterdamu objevily plakáty, na nichž se muslimská žena se zahalenými vlasy líbá s různými nemuslimskými partnery (a partnerkami) na pozadí Erasmova mostu, proslulého symbolu města. Nad fotografií se skví nápis „V Nizozemí si můžete sami vybrat svého partnera“. Jednou z fotografií, která vzbudila mezi tamními muslimy největší pohoršení, byla ta, na níž se muslimka v šátku líbá s mužem v kipě. Kampaň je zamířená především proti praxi vynucených sňatků, jejichž obětí žije podle sociologické studie Institutu Verwey-Jonkerové v Nizozemí 600 až 1900. Podpořit má ženy, především muslimky, které čelí urážkám a ponižovaní ve své komunitě za to, že žijí ve svazku, který jejich okolí neuznává.

celý článek

Fatah kvůli rozbrojům na Chrámové hoře přerušil spolupráci s Izraelem a hovoří o „intifádě“

22. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM/RAMALLÁH – Střety ve čtvrtek (20.7.) a v pátek (21.7.) mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií si vyžádaly tři mrtvé a na dvě stovky zraněných. Nepokoje vyvolalo rozhodnutí Izraele umístit u vstupu ke komplexu mešit na Chrámové hoře detektory kovu, motivované teroristickým útokem, k němuž došlo v těsné blízkosti Chrámové hory přesně před týdnem a při kterém byly použity střelné zbraně. Při útoku tehdy zemřeli dva izraelští policisté. V pátek během pokračujících střetů prohlásil prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, že hodlá zmrazit „veškeré styky s Izraelem na všech úrovních“, a o den později už představitelé Fatahu hovořili přímo o intifádě – vzápětí poté, co v pátek večer zavraždil palestinský terorista nožem tři členy židovské rodiny u šabatového stolu.

celý článek

Tři Izraelci ubodáni k smrti během šabatové večeře ve své domácnosti

22. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Při útoku na rodinu sedící u šabatové večeře v judské osadě Chalamiš zahynuli v pátek večer tři lidé a minimálně jeden další byl zraněn. Útočníkem byl Palestinec ze sousední vesnice, který přelezl bezpečnostní plot osady a do domu se vloupal přes okno. Oběťmi jsou šedesátiletý otec a jeho syn a dcera, čtyřicátníci. Jeho manželka byla s těžkými zraněními převezena do nemocnice. U svátečního stolu se na šabatovou večeři sešla celá asi desetičlenná rodina, mladší děti se však před útočníkem stihly schovat. Zbytek rodiny zachránil soused, voják na dovolené, který uslyšel křik a postřelil útočníka přes okno. Vrah, kterého palestinská média spojila s devatenáctiletým Omarem al-Abedem, spojil o několik hodin dříve svůj útok s děním na Chrámové hoře, kam byly po nedávném mimořádně důkladně zorganizovaném útoku střelnými zbraněmi instalovány detektory kovu. „Vezměte do rukou zbraně a postavte se na odpor… Mám jen nůž, ale vyslyším volání Al-Aksá… Vím, že odejdu a už se nevrátím,“ napsal Omar al-Abed na sociální síť.

celý článek