Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Krakovská výstava „Tváří v tvář“ ukazuje Osvětim očima vězňů

13. 7. 2017, -mk- |  Kultura

KRAKOV – Výstava, která byla zahájena v krakovském domě Kamienica Szolayskich 7. července a návštěvníci si ji mohou prohlédnout až do 20. září, nese název „Tváří v tvář: umění v Osvětimi“. Mezi exponáty jsou kresby a umělecká díla, která zde vytvořili samotní vězni koncentračního tábora Osvětim-Březinka, a to jak potají, tak i oficiálně na žádost nacistických vůdců. Objevuje se tu tak například malovaný portrét romské vězenkyně od československé Židovky Diny Gottliebové, který si u ní objednal osvětimský „lékař“ Josef Mengele. Ta i díky tomuto úkolu nakonec přežila a zemřela v roce 2009 ve Spojených státech jako úspěšná výtvarnice Dina Babbitt. K nahlédnutí jsou zde i kresby neznámého autora z takzvaného „osvětimského skicáku“, kde jsou zachyceny každodenní výjevy z provozu vyhlazovacího tábora. Ten byl nalezen po válce ukrytý v lahvi v jednom z baráků v Březince a dnes je veřejnosti přístupný vůbec poprvé.

celý článek

„Imámové proti terorismu“ uctili památku obětí útoku před židovskou školou v Toulouse

13. 7. 2017, -mk- |  Svět

TOULOUSE – Několik desítek islámských duchovních se ve středu (12.7.) zastavilo v Toulouse v rámci týdenní akce nazvané „imámové pochodují proti terorismu“. Tu zorganizovali společně Hassen Chalghoumi, imám z francouzského města Drancy, a francouzský židovský spisovatel Marek Halter. Imámové se setkali na dvoře školy Ocar ha-Tora, kde byly v březnu roku 2012 zavražděny při útoku islamistického teroristy tři děti a jeden dospělý, rabín Jonathan Sandler. Pomodlili se tady a setkali se s Jacobem Monsonegem, ředitelem školy a současně otcem zavražděné Miriam, jedné z obětí tehdejšího útoku. „Velmi věřím na symbolická gesta,“ řekl Marek Halter, jeden z iniciátorů akce. „Člověk podá ruku druhému a jejich vztah se promění.“

celý článek

Rumunští přeživší pogromu v Jasech získají po víc jak 70 letech nárok na odškodné

13. 7. 2017, -jg-  |  Svět

BERLÍN/BUKUREŠŤ – Přeživší pogromu v Jasech (Iaši), městě ležícím na severovýchodě Rumunska, budou mít nárok na odškodnění. Ve středu 12. července to oznámil Julius Berman, předseda Konference židovských materiálních nároků na Německu (Claims Conference), na základě vyjednávání s německou vládou, která se odehrála teno měsíc v Berlíně. Na jejich základě obdrží rumunští přeživší pogromu zvýšenou domácí a zdravotní péči v rámci programu, který Konference celosvětově poskytuje. Bude rovněž určen fond na výplatu penzí pro ty, kdo žádnou nedostávají. V Jasech zahynulo v červnu 1941 celkem 15 tisíc Židů. K vyvyraždění většiny z nich došlo ještě před tím, než měli být vlaky transportováni do shromažďovacího tábora v Calaraši na jihu země. Z pětitisícového transportu, který trval osm dní, jich dorazila živých jen tisícovka. Ostatní zemřeli udušením, hladem či dehydratací.

celý článek