Dnes je 18. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Historická dohoda mezi Izraelem a Palestinou o dodávkách elektřiny stvrzena

12. 7. 2017, -mk- |  Blízký východ

DŽENÍN – Izraelští a palestinští vysocí představitelé stvrdili v pondělí (10.7.) svými podpisy zásadní dohodu o pravidlech dodávek elektřiny na území palestinské samosprávy. Poprvé v historii se tu určují jasné podmínky dodávek energie, které kvůli miliardovým dluhům v minulosti Izrael často přerušoval. Dohoda byla podepsána v sousedství nové rozvodovny, která má Palestincům zajistit nezávislý zdroj energie. Palestinci tak budou poprvé kontrolovat distribuci elektřiny do svých měst a obcí. Rozvodovna umožní Izraeli posílat na Západní břeh až o 135 megawattů více, třebaže dohoda jej zavazuje jen k 60 megawattům navíc. Tím se dostane tolik potřebné navýšení dodávek do oblastí okolo Dženínu, která nejvíce v minulosti trpěla výpadky proudu. Obě strany, izraelská i palestinská, kvitovaly dohodu jako „historický milník“ a pochvalovaly si vynikající vzájemnou spolupráci.

celý článek

Izrael vyzývá Maďarsko, aby zastavilo kampaň proti Sorosovi. Kritiku miliardářových politických aktivit však chápe

12. 7. 2017, -mk- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Maďarští Židé jsou silně znepokojeni billboardovou kampaní zaměřenou proti George Sorosovi, americkému židovskému miliardáři s maďarskými kořeny. Po celé zemi se objevily velkoplošné plakáty s fotografií Sorose a nápisem: „Nedovolme, aby se Soros stal posledním, který se směje.“ Řada těchto billboardů byla počmárána antisemitskými nápisy. Maďarská vláda kritizuje Sorose za to, že vyzval zemi, aby přijímala více uprchlíků. Na žádost izraelského velvyslance, aby kampaň vláda zastavila, dostal Izrael odpověď: „Maďarsko stejně jako Izrael podnikne kroky proti každému, kdo představuje ohrožení bezpečí celé země a jejích občanů.“ Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Imanuel Nachšon následně vydal oficiální prohlášení, které bylo označeno za „vyjasnění“. V něm zdůraznil, že cílem Izraele „rozhodně nebylo nelegitimizovat kritiku na adresu Sorose, který soustavně podrývá izraelskou demokraticky zvolenou vládu tím, že posílá peníze organizacím, jež židovský stát očerňují a snaží se popřít jeho právo na sebeobranu“.

celý článek

S novým předsedou Avi Gabajem, „izraelským Macronem“, se Strana práce posune více do středu

12. 7. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Charismatický outsider Avi Gabaj, spojený dříve se středopravicovou stranou Kulanu, překvapivě zvítězil v pondělí (10.7.) nad Amirem Perecem v boji o předsednické křeslo nejsilnější strany levicového křídla izraelské politické scény. Nahradí tak úřadujícího předsedu strany Jicchaka „Bužiho“ Herzoga, který minulý týden v čele strany skončil. Stranu práce povede bývalý ministr životního prostředí z Netanjahuovy vlády a dá se očekávat, že přinese do tradiční, leč dlouhá léta spíše upadající strany čerstvý vítr a více pravicových myšlenek. Nepříliš známý ministr zastával dříve vysokou úřednickou funkci na ministerstvu financí a vedl telekomunikační společnost Bezeq. V otázce izraelsko-palestinského konfliktu zastává středovou pozici, je zastáncem vzniku demilitarizovaného palestinského státu. Vyslovuje se také pro zlepšení ekonomické situace na Západním břehu a oslabení tamních islamistických organizací. Ve své obecně laděné řeči vítěze řekl, že pro stranu začíná „nová cesta“, která povede k vládnutí, a vyzval k jednotě mezi Izraelci.

celý článek