Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Z Karlových Varů do Tel Avivu létá nová pravidelná linka

9. 7. 2017, -mk- |  Z domova

KARLOVY VARY – Nízkonákladová letecká společnost Travel Service zahájila v červnu provoz nové letecké linky, která jednou týdně propojí izraelský Tel Aviv se západočeskou destinací, oblíbenou mezi izraelskými turisty. Charter si objednala firma Visitspa z Mariánských Lázní a spoje společnosti Travel Service začaly létat mezi Tel Avivem a Karlovými Vary už v červnu a každé úterý budou pokračovat až do začátku září. Příští rok chce společnost Visitspa sezonní lety obnovit, vzhledem k nižšímu zájmu turistů o první měsíc léta však začnou napřesrok létat až v červenci. Podle primátora Petra Kulhánka je nová linka logickým vyústěním snahy o intenzivní česko-izraelské vztahy a o oslovení izraelské klientely. „Skutečnost, že je většina kapacity letů už nyní vyprodána, dává vysokou naději, že tato linka bude pokračovat i v nadcházejících sezónách. Nejlépe bude, když se její fungování rozšíří na větší část sezony,“ řekl Petr Kulhánek serveru iDNES.cz.

celý článek

Nová rezoluce UNESCO označuje hrobku patriarchů v Hebronu za „palestinskou památku v ohrožení“

9. 7. 2017, -mk- |  Svět

KRAKOV – Na svém zasedání v polském Krakově odhlasovalo UNESCO v pořadí už druhou protiizraelskou rezoluci. Po úterní (4.7.) rezoluci odsuzující chování Izraele na jeruzalémském Starém Městě zde v pátek členské země schválily rezoluci, která implicitně odmítá historické vazby židovského národa na posvátné místo v Hebronu, hrobku, kde jsou pochováni bibličtí praotcové Abrahám, Izák a Jákob a jejich ženy Sára, Rebeka a Lea. V tajném hlasování se pro rezoluci vyslovilo dvanáct zemí, šest zemí se zdrželo hlasování a tři byly proti. Izraelský premiér označil hlasování UNESCO za „nepříčetné“ a rozhodl se reagovat tím, že částku ve výši jednoho milionu amerických dolarů z členských příspěvků UNESCO přesměruje Izrael k jiným účelům. Z peněz má vzniknout „Muzeum židovského národního dědictví v Kirjat Arba a v Hebronu“, které má celému světu ukázat tisícileté historické vazby Židů k Hebronu.

celý článek

Egyptská vláda opraví poslední funkční synagogu v zemi, kdysi největší na Blízkém východě

9. 7. 2017, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Egyptská vláda se podle místního anglofonního zpravodajství The Egypt Independent rozhodla ve středu 5. července věnovat na opravu jediné dosud funkční synagogy v Alexandrii částku 22 milionů amerických dolarů. Stalo se tak poté, co se u před 160 lety postavené synagogy Proroka Elijáše probořil před pár měsíci strop a musela být uzavřena. Podle al-Sajída Helmy Ezzata, vedoucího oddělení islámských a koptských památek na egyptském ministerstvu kultury, zaplatí za celý projekt renovace a revitalizace synagogy Elijahu ha-navi egyptská vláda, a to ačkoliv by podle egyptských zákonů měla za opravu stavby zaplatit sama komunita. Počet členů židovské komunity v celém Egyptě je dnes méně než 50. Alexandrijská synagoga byla roku 1885 postavena tak, aby dokázala pojmout 700 lidí, přičemž svého času byla největší synagogou Blízkého východu. Sama Alexandrie byla domovem 50 tisícům Židů.

celý článek