Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelská vláda ustoupila od kompromisu. Sekce pro egalitářskou bohoslužbu u Zdi nářků nebude

26. 6. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – Vláda premiéra Netanjahua ve čtvrtek (22.6.) dospěla k tomu, že změní své rozhodnutí z ledna tohoto roku, které mělo nastolit kompromis mezi ortodoxními a liberálně-reformními proudy judaismu ohledně forem bohoslužby u Západní zdi v Jeruzalémě, známé též jako Zeď nářků. Aby nedocházelo ke konfliktům, měla být reformní egalitářské bohoslužbě u Zdi nářků vyhrazena část kolem Robinsonova oblouku na jihozápadním okraji prostranství. Obě ortodoxní strany vládní koalice, sefardský Šas i aškenázský Sjednocený judaismus Tóry, usilovaly o to dosažený kompromis zvrátit a pohrozily proto i odchodem z koalice. Rozhodnutí, které znamená návrat k předchozímu stavu, kdy v celém areálu kolem Zdi nářků platí dozor a pravidla ortodoxního izraelského rabinátu, zklamalo nejen představitele konzervativního a reformního hnutí, ale i předsedu Židovské agentury Natana Šaranského. Ten hledá kompromisní řešení pro nejposvátnější místo judaismu už několik let – v přesvědčení, že Zeď nářků nemá Židy rozdělovat, nýbrž spojovat.

celý článek

Abbás hájí vyplácení dávek rodinám teroristů: je to prý sociální odpovědnost

26. 6. 2017, -mk- |  Izrael

HERZLIJA/RAMALLÁH – V příspěvku prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, který přečetl na výroční bezpečnostní konverenci v Herzliji jeho jménem jeho zahraničněpolitický poradce Nabíl Šaath, zazněla obhajoba sociálních dávek, které palestinská samospráva vyplácí rodinám uvězněných či zabitých teroristů. Je to podle jeho slov jen „záminka, aby se Netanjahu vyhnul diskusi o klíčových tématech“. Prezident Abbás dále ve svém příspěvku vyzval k obnovení tripartitní izraelsko-palestinsko-americké komise, která po dohodách z Osla až do vypuknutí druhé intifády v roce 2000 řešila případy podněcování k nenávisti a násilí. Izrael pokládá vyplácení těchto dávek rodinám odsouzených teroristů a „mučedníků“, jak Palestinci nazývají teroristy zabité při pokusu o útok, za svého druhu oslavu a propagaci násilí. Proto také v izraelském Knesetu prošel prvním čtením návrh zákona, podle něhož Izrael ukrátí palestinskou samosprávu o její daně ve výši jedné miliardy šekelů, což je částka, již palestinské úřady vyplatili rodinám vězněných či zabitých teroristů v roce 2016.

celý článek

Napětí u hranic se Sýrií pokračuje druhý den v řadě, Izrael reaguje na střelbu z Kunejtry

26. 6. 2017, -mk- |  Blízký východ

KUNEJTRA – Dva dny za sebou trvá napětí na izraelsko-syrské hranici v oblasti Golanských výšin. Při sobotním (24.6.) leteckém útoku Izraele na Sýrii, který byl odpovědí na zřejmě nezáměrné ostřelování izraelského území, zahynuli podle syrských zdrojů dva lidé. V reakci na deset projektilů vystřelených na izraelské území zaútočilo izraelské letectvo na syrské vojenské cíle a zničilo dva tanky. V neděli (25.6.) se situace opakovala a izraelské vzdušné síly zaútočily na syrské dělostřelecké pozice a na vůz transportující střelivo. Bezprostředně po této druhé sérii útoků nebyla hlášena zranění ani oběti na životech. „Opět jsme dali jasně najevo svůj postoj: nedopustíme, aby se z jakékoli fronty přelila zóna, kde se střílí, na naše území. Na jakékoli ostřelování odpovíme vojenskou silou,“ prohlásil v souvislosti se sobotním útokem izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

celý článek