Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Vysoký palestinský představitel věnoval finanční dar nemocnici v Haifě, aby pomohl „budování míru skrze medicínu“

23. 6. 2017, -mk- |  Izrael

RAMALLÁH/HAIFA – Dar o výši několika desítek tisíc šekelů, které budou využity pro hernu v dětském onkologickém oddělení nemocnice, věnoval Rambamově nemocnici v Haifě vysoce postavený člen palestinské autonomie, který si nepřál být jmenován. On sám byl v téže nemocnici hospitalizován a léčen s rakovinou a pohnulo jím, když viděl dětské oddělení plné izraelských, palestinských i syrských dětí, kterým tamní lékaři zachraňují životy. „Medicína je mostem mezi národy a já doufám, že i díky tomuto daru a dalším podobným nás čeká světlejší budoucnost,“ prohlásil palestinský představitel. Rambamova nemocnice je jedním ze špičkových pracovišť v Izraeli a podobně jako některé další izraelské nemocnice je známá jako vzor koexistence v praxi: na jejích chodbách můžete potkat vedle sebe ortodoxně oblečené Židy i zahalené muslimky. V roce 2015 tvořily polovinu pacientů zdejší dětské onkologie děti z Gazy a ze Západního břehu.

celý článek

Kalifornský středoškolák vybral 15 tisíc dolarů pro přeživšího holocaust, aby mohl navštívit Izrael a oslavit bar micva

23. 6. 2017, -mk- |  Svět

LOS ANGELES – Sedmnáctiletý středoškolák Drew Principe se rozhodl pomoci devětaosmdesátiletému Henrymu Osterovi poté, co letos v lednu na školní besedě s ním vyslechl jeho životní příběh. Oster, rodák z německého Kolína nad Rýnem, byl deportován do polského ghetta krátce před oslavou své bar micva, později se dostal s rodinou do Osvětimi a do několika dalších nacistických táborů. Jeho rodiče se z lágrů nevrátili a Oster po válce emigroval do USA. Drew Principe, který se dozvěděl, že Oster v životě nenavštívil Izrael, věnoval přeživšímu na místě náramek s nápisem Šema Jisrael, který si sám kdysi z Izraele dovezl. „Bylo to nesmírně silné gesto,“ prohlásil později Oster a dodal, že ačkoli šperky normálně nenosí, náramek nesundává jen při sprchování. Vzápětí uspořádal Drew Principe online sbírku, při níž vybral patnáct tisíc amerických dolarů – na cestu do Izraele za příbuznými, které dlouhá desetiletí neviděl.

celý článek

Obrovská sbírka dobových nacistických artefaktů nalezená v Argentině nejspíš patřila vysoce postavenému členu NSDAP

23. 6. 2017, -red- |  Historie, archeologie

BUENOS AIRES – Pětasedmdesát předmětů včetně busty Hitlera, dětských hraček s nacistickými motivy i nástrojů užívaných lékaři k určování „eugenických“ tělesných rozměrů či lupa, kterou užíval Adolf Hitler, byla nalezena v soukromé sbírce na předměstí Buenos Aires. Všechny předměty jsou autentické a vzhledem k jejich počtu a také kvalitě pracují vyšetřovatelé s hypotézou, že si je do Argentiny přivezl někdo z vysoce postavených nacistických uprchlíků, kteří nalezli po druhé světové válce útočiště nejčastěji právě v Latinské Americe. Přímo v Argentině skončili například Adolf Eichmann, zatčený zde Mosadem v roce 1960, Erich Priebke anebo osvětimský lékař Josef Mengele – podle jedné z hypotéz mohly předměty patřit přímo jemu. Případ vyšetřuje argentinská policie ve spolupráci s Interpolem.

celý článek

Izraelská společnost El Al má zákaz žádat ženy, aby v letadle změnily místo kvůli požadavkům ultraortodoxních mužů

23. 6. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Izraelský letecký přepravce El Al má napříště zakázáno žádat po cestujících ženách, aby změnily své místo sezení, pokud na sedadlo vedle nich patřící ultraortodoxní muž nebude chtít usednout. Podle jeruzalémského městského soudu takové žádosti překračují izraelský zákon o diskriminaci. Soud rozhodl ve čtvrtek 21. června na základě žaloby, kterou podala přeživší holocaust Renee Rabinowitzová (83). Žalující udělala aliju do Izraele před víc jak 10 lety a v prosinci roku 2015 letěla se společností El Al z rodinné návštěvy v americkém Newarku do Izraele. Letuška jí tehdy ze zmíněných důvodů nabídla „lepší místo“, které Rabinowitzová beze slova přijala, ale poté se podle vlastních slov cítila „ponížena“. „Chovali se ke mně, jak kdybych byla hloupá,“ řekla. Aerolinky jí tehdy daly kompenzaci ve výši 200 dolarů, poněvadž Rabinowitzová nebyla povinna své místo rezervované v byznys třídě uvolnit. El Al rovněž tvrdí, že nikdy nevyvíjí na pasažérky nátlak, aby si v letadle sedly jinam.

celý článek