Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Židé v Londýně i v USA vyjadřují solidaritu muslimům po sérii islamofobně motivovaných teroristických útoků

21. 6. 2017, -red- |  Svět

LONDÝN – Židovská komunita patřila mezi první, kteří ve Velké Británii vyjádřili solidaritu muslimské obci po nedělním (18.6.) islamofobním útoku na mešitu v severolondýnském Finsbury Parku, k němuž došlo vzápětí po sérii vražedných útoků islamistů v metropoli. Tentokrát útočník, sedmačtyřicetiletý muž z Walesu, najel dodávkou do muslimů shromážděných před mešitou k ramadánové modlitbě, jednoho člověka usmrtil a dalších deset zranil. Ortodoxní rabín Herschel Gluck, významný představitel dialogu mezi Židy a muslimy, se spolu se zástupci dalších konfesí zúčastnil o den později mezináboženského setkání v mešitě, pořádaného premiérkou Theresou Mayovou. Vrchní britský rabín Ephraim Mirvis, který v neděli večer pořádal ve svém domě ramadánovou hostinu pro muslimské věřící, vyjádřil své zděšení z nenávistného útoku hned následujícího dne na sociálních sítích. Rovněž v americkém státě Virginia, kde byla při odchodu z mešity zavražděna sedmnáctiletá dívka, vyzvali představitelé židovské komunity své členy, aby se zúčastnili pietního shromáždění, a vyjádřili muslimské komunitě svou hlubokou soustrast.

celý článek

Zemřela Marta Kottová, která přežila Osvětim a šířila památku obětí holocaustu

21. 6. 2017, -red- |  Z domova

PRAHA – Ve věku osmaosmdesáti let zemřela v neděli 18. června paní Marta Kottová, která v dětství přežila Terezín, Osvětim a další koncentrační tábory a po roce 1989 se aktivně účastnila osvětové činnosti, chodila o svých vzpomínkách přednášet do škol a navštěvovala pietní akce, aby paměť holocaustu nezmizela. Marta Kottová, která prožila dětství v Praze v asmilované židovské rodině, chodila do skautského oddílu a do Sokola a nikdy nepřestala být hrdá na to, že je Čechoslovačka, byla jako jedenáctiletá deportována do Terezína a o dva roky později i s bratrem a rodiči do Osvětimi, kde byli zavražděni oba její rodiče. Její bratr Viktor Laš, který byl nacisty poslán pohřbívat zavražděné muže z Lidic a měl být poté určen k okamžité likvidaci, přežil jen zázrakem a později byl jediným svědkem této události proti příslušníkům SS, kteří tvrdili, že v Lidicích nebyli.

celý článek

Do papežské „Akademie pro život“ poprvé v historii jmenováni dva rabíni

21. 6. 2017, -red- |  Náboženství

VATIKÁN – Avraham Steinberg z Izraele a Fernando Szlajen z Argentiny jsou dva historicky první rabíni, kteří byli jmenováni do vatikánské „Akademie pro život“ – instituce, již v roce 1994 založil papež Jan Pavel II. k „obraně lidského života a důstojnosti člověka“ a která se zaměřuje zejména na otázky bioetiky a jejího vztahu ke křesťanským hodnotám. Řeší otázky, jako jsou potraty, eutanazie, umělé oplodnění či genetické manipulace. Izraelský rabín Avraham Steinberg, nositel Izraelské státní ceny z roku 1999 za svou sedmisvazkovou Encyklopedii židovské lékařské etiky, a argentinský rabín Fernando Szlajen, ředitel kulturního oddělení židovské komunity AMIA v Buenos Aires a profesor na katedře filosofie a humanitních věd na univerzitě v Buenost Aires, byli jmenováni papežem Františkem spolu s padesátkou dalších nových členů akademie. Jen malou část z nich představovali reprezentanti katolických kleriků, naopak objevili se mezi nimi i zástupci sekulárních vědců.

celý článek

Rabínský soud z Bnej Braku odsoudil britského sefardského rabína za poznámku o homosexualitě

21. 6. 2017, -jg- |  Náboženství

LONDÝN – Jeden z nejprominentnějších ortodoxních rabínských soudů v židovském světě, bejt din v izraelském Bnej Braku, jemuž předsedá Nisim Karelitz, nazval v otevřeném dopise přednášky britského rabína Josepha Dwecka „kompletním kacířstvím“. Za svou poznámku o tom, že přijetí homosexuálů většinovou společností je „fantastickým pokrokem pro lidstvo“ byl Dweck hojně kritizován v minulých týdnech jak doma v Británii, tak rabíny v USA i Izraeli, odsoudili ho i jeho dva strýcové z manželčiny strany, izraelský vrchní sefardský rabín Jicchak Josef a David Josef. V neděli 18. června zveřejněném dopise, který je nadepsán „váženým rabínům a dajanům v Londýně a Manchesteru“ se dále píše, že „je jisté, že Dweck není způsobilý sloužit jako rabín nebo duchovní vůdce žádné židovské komunity.“ Už minulou středu oznámila londýnská komunita portugalských a španělských Židů, že rabín Dweck se rozhodl z jejího čela odstoupit, „což celou záležitost vyřeší.“

celý článek

Jedna z hlavních tříd Kyjeva má nést jméno esesáka a velitele ukrajinských nacionalistů

21. 6. 2017, -jg- |  Svět

KYJEV – Násilné protesty během uplynulého víkendu vypukly v ukrajinském hlavním městě poté, co se radní Kyjeva rozhodli přejmenovat jednu z hlavních tříd metropole. Ulice Generála Nikolaje Vatutina je pojmenována po sovětském armádním důstojníkovi, pod jehož vedením bylo na konci druhé světové války osvobozeno město od nacistů. V únoru 1944 byl přepaden a zabit členy Ukrajinské povstalecké armády (UPA). A právě po vrchním veliteli UPA, Romanu Šuchevyčovi, má být ulice přejmenována dnes. Šuchevyč nějaký čas sloužil u jednotky SS-Galizien a byl jedním z organizátorů masakrů a etnických čistek desítek tisíc Židů a Poláků ve Volyni a východní Haliči. Podle některých ukrajinských historiků měla Šuchevyčova manželka skrývat před nacisty Židovku Irene Reichenbergovou, která se konce holocaustu dočkala v klášteře 30 km od Kyjeva. Falešnou totožnost jí po zatčení své ženy gestapem obstaral sám Šuchevyč a „Irina Ryžko“ na Ukrajině žila až do své smrti roku 2007.

celý článek