Dnes je 25. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky nalezl v Gaze pod budovou školy tunely Hamásu

13. 6. 2017, -red- |  Izrael

GAZA – V pátek 9. června oznámila Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), že při stavebních úpravách chlapecké základní a střední školy v uprchlickém táboře Maghazi v Gaze objevil existenci tunelu, který zde vystavěl Hamás. Takovéto tunely mohou složit i k pašování zbraní, materiálů k výrobě raket či k unášení izraelských vojáků a civilistů. Úřad existenci tunelu příkře kritizoval a požaduje od Hamásu, aby jej uzavřel. Podle izraelského vyslance při OSN Dannyho Danona jen důkazem praktik Hamásu, který se nerozpakuje užít i děti jako lidské štíty. „Místo aby byly školy zřizované OSN centrem studia a vzdělávání, Hamás z nich dělá základny teroru pro své útoky proti Izraeli,“ řekl Danon. Existenci tunelu, který vedl pod budovou školy, avšak neměl v areálu žádný východ, Hamás popřel.

celý článek

Izraelci a Palestinci se shodli na záchraně Kidrónského údolí

13. 6. 2017, -red- |  Izrael

JERUZALÉM – Po dlouhých letech, kdy se ekologická situace Kidrónského údolí na území Izraele a palestinské samosprávy dlouhodobě zhoršovala, nyní dospěly úřady obou stran k dohodě, jež by měla zabránit dalšímu znečišťování. Údolím, které začíná v Jeruzalémě a vine se judskou pouští až k Mrtvému moři, protéká říčka, do níž ústilo velké množství odpadních vod. V budoucnu by mělo až 36 tisíc metrů krychlových odpadních vod zamířit místo do Kidrónu do chystaného potrubí, které odvede splašky do čističky odpadních vod – řešení, které bylo na stole už delší čas, dosud ho ale komplikovala skutečnost, že potrubí by muselo zčásti vést i přes území palestinské samosprávy. Koordinátor vládních aktivit na Západním břehu, generálmajor Joav Mordechaj, však nyní oznámil, že dosáhl průlomu ve vyjednávání a výstavba potrubí může začít.

celý článek

Náměstí v brazilském Riu ponese jméno Šimona Perese

13. 6. 2017, -red- |  Svět

RIO DE JANEIRO – Jméno před časem zesnulého izraelského prezidenta a veterána blízkovýchodní politiky Šimona Perese ponese do budoucna náměstí ve čtvrti Copacabana, kde žije největší židovská komunita v celém šestimilionovém brazilském městě. „Obyvatelé Ria by se Peresem měli inspirovat,“ řekl při ceremonii přejmenování náměstí rijský starosta, evangelík a zapálený stoupenec Izraele Marcello Crivella. Zdůraznil přitom, že Šimon Peres, který setrval v aktivní politice neuvěřitelných šest desetiletí, hájil setrvale po celou svou kariéru stejnou myšlenku a usiloval o mír. V Riu, městě sužovaném dlouhodobě pouličním násilím, tato idea silně rezonuje – ostatně je i důvodem silného odlivu brazilských Židů do Izraele. V roce 2015 udělalo aliju do Izraele 500 Židů z Brazílie, o rok později dokonce o dvě stovky více.

celý článek

Tunisko a další státy zakázaly projekci Wonder Woman, v němž má titulní roli izraelská hvězda

13. 6. 2017, -jg- |  Blízký východ

TUNIS – Po vzoru Libanonu, který 31. května zakázal americký film Wonder Woman z produkce Warners Brothers pod záštitou zákona, který bojkotuje vše izraelské, i Tunisko rozhodlo dočasně zakázat promítání filmu s izraelskou herečkou v titulní roli. Přes původní plán tuniského ministerstva kultury film v zemi uvést, tuniský soud vyhověl minulý týden petici tamní Strany lidového hnutí, která nazvala herečku Gal Gadotovou „partnerem poslední izraelské agrese v pásmu Gazy.“ Libanonský zákaz rovněž ovlivnil Alžírsko, kde byla vytvořena petice s názvem „Non! Pas en Algerie“ (Ne, ne v Alžírsku). Film byl skutečně stažen z alžírského filmového festivalu, ale Amine Idjer, mluvčí MD Cine, uvedl jako důvod „administrativní potíže spojené s promítacími právy.“ Kino Palestine Tower Cinema v Ramalláhu se rozhodlo snímek neuvést „kvůli politickým důvodům vztahujícím se k okupaci a skutečnosti, že ve filmu hraje izraelská herečka“, jak citoval deník al-Hadath.

celý článek