Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

20 tisíc ultraortodoxních Židů protestovalo v New Yorku proti narukování svých izraelských protějšků do IDF

12. 6. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Protisionistická židovská sekta satmarských chasidů se v Brooklynu připojila k probíhajícím protestům proti snaze začlenit ultraortodoxní Židy do vojenské služby v Izraeli. V Barclays Center se jich v neděli 11. června sešlo až 20 tisíc. (Samozřejmě pouze mužů.) Odpor proti legislativě, která umožňuje odvod ultraortodoxních židovských věřících na povinnou vojenskou službu do izraelské armády, přitom nazývají „izraelskou persekucí religiozních Židů v Izraeli.“ Podle rabína Davida Niedermana, který náleží k jedné ze skupin organizujících brooklynský protest, je povinné narukování ortodoxních Židů porušením náboženských svobod. „Jak rozhodla vláda už od roku 1948, existuje zde něco jako studenti ješiv a ti jsou z povinné vojenské služby vyjmuti,“ řekl. „Ale v posledních letech se snaží (izraelští politkové) tuto výjimku omezovat a v zásadě rekrutují (ultraortodoxní) proti jejich vůli. Když potom projeví svůj názor, jsou krutě biti,“ prozradil Niederman svůj náhled na věc.

celý článek

Lingea hájí svůj hebrejský slovník, srovnává jej s konkurencí

12. 6. 2017, Pavel Ševeček, Lingea |  Nové knihy

Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. Abychom problematiku trochu přiblížili běžným čtenářům, podívejme se na následující ukázky. Protože neexistuje jiný hebrejský slovník v češtině ani slovenštině, vypravme se k našim severním sousedům. V Polsku vyšel v roce 1993 hebrejsko-polský a polsko-hebrejský slovník, nyní je v prodeji 6. vydání z roku 2009. Jedná se zřejmě o jediný hebrejský slovník na polském knižním trhu. Má 336 stran a obsahuje 20 000 hesel. Na prvním obrázku vidíme 1. stranu hebrejsko-polské části. Je zřejmé, že hesla nejsou vůbec členěna na významy, překlady neobsahují žádné vysvětlující poznámky, předložkové vazby ani stylové či oborové charakteristiky, chybí i přepis výslovnosti. Sazba je velmi jednoduchá, slovník neobsahuje ani žádné příklady či kolokace.

celý článek

Extremisté z charedi židovské komunity napadli syna bývalého poslance, protože slouží v IDF

12. 6. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Poté, co v pátek 9. června extremisté z řad ultraortodoxních Židů napadli v IDF sloužícího syna bývalého poslance Dova Lipmana, který je sám ultraortodoxním Židem, Lipman se rozhodl začít s ostatními poslanci spolupracovat na lepší legislativě, která by ochránila izraelské vojáky před násilnostmi, které zejména v minulých týdnech proti uniformovaným vojákům IDF rozpoutala část ultraortodoxní, nebo též charedi, židovské komunity. Během předminulého týdne byly v jeruzalémské čtvrti Mea Šearim rozneseny letáky s nadpisem „halachické ustanovení“ zaměřené na ultraortodoxní vojáky, kteří narukovali do IDF. „Zabij první vojačku, co uvidíš. Zabij jakéhokoliv velitele, co tě drží v armádě silou,“ stálo v nich například. Další letáky slibovaly ultraortodoxním dětem odměnu ve výši 810 šekelů, pokud budou vojáky verbálně napadat. Není to poprvé, co se objevily plakáty či letáky zaměřené na ultraortodoxní mládež a vyzývající ji k násilí proti vojákům. Jejich zdroj nyní hledá policie.

celý článek

Oslabení konzervativců a posílení Corbyna v britských volbách je pro tamní židovskou komunitu varováním, nikoliv však tragédií

12. 6. 2017, -red- |  Svět

LONDÝN – Čtvrteční (8.6.) parlamentní volby ve Velké Británii sice zásadní proměnu tamní politické scény nepřinesly a vládu sestaví opět toryové v čele s dosavadní premiérkou Theresou Mayovou, přesto však nečekaně zamíchaly kartami. Vládnoucí konzervativní strana sice zvítězila, nezískala však v parlamentu většinu – a labouristická opozice v čele s protiizraelským předsedou Jeremym Corbynem, za jehož úřadování v čele strany došlo k řadě skandálů s hůře či lépe skrývaným antisemitismem jeho křídla strany, k překvapení velké části komentátorů ve volbách nepropadla, nýbrž oproti poslednímu hlasování naopak o 29 křesel posílila. Naposledy ještě v předvolební kampani přitom došlo k poslednímu antisemitskému skandálu, kdy se v jihoanglickém Bristolu objevil plakát s Theresou Mayovou, vyobrazenou viditelně s náušnicí ve tvaru Davidovy hvězdy.

celý článek

Příští rok v Polsku bude vyhlášen rokem Ireny Sendlerové, zachránkyně stovek židovských dětí

12. 6. 2017, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Polský parlament ve čtvrtek 8. června odhlasoval rozhodnutí prohlásit v Polsku rok 2018 rokem Ireny Sandlerové. Příští rok totiž uplyně deset let od smrti této ženy, která během druhé světové války zachránila stovky židovských dětí. Pro návrh zvedlo ruku 436 poslanců, jeden byl nepřítomen. Jako sociální pracovnice ve Varšavě měla Sendlerová za války přístup do varšavského ghetta, aby zde kontrolovala příznaky tyfu. Tak se jí podařilo z ghetta propašovat židovské děti a najít jim úkryt v klášterech nebo náhradních křesťanských rodinách. Roku 1943 byla gestapem zatčena, mučena a odsouzena k smrti. Podařilo se jí však utéct a zbytek války byla aktivní v odboji. Roku 1965 jí jeruzalémský památník Jad va-šem udělil ocenění Spravedlivý mezi národy, ale komunistický režim jí nedovolil do Izraele vycestovat. Je také držitelkou čestného izraelského občanství a od roku 2003 nejvyššího polského státního vyznamenání, Řádu bílého orla.

celý článek