Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Přední britský sefardský ortodoxní rabín označil toleranci homosexuality ve společnosti za „fantastický pokrok“

7. 6. 2017, -jg- |  Náboženství

LONDÝN – Jeden z předních sefardských ortodoxních rabínů ve Velké Británii se postaral o mezinárodní rozruch poté, co označil společenský trend tolerance a přijetí homosexuality za „fantastický pokrok.“ Joseph Dweck, který v Londýně slouží jako vrchní rabín sefardské komunity španělských a portugalských Židů, nejstarší židovské kongregace v Británii, pronesl tato slova minulý měsíc. Následovala žádost ortodoxního rabína Golders Green, Aharona Bassouse, aby byl Dweck zbaven svého postu a petice amerického ortodoxního rabína Josefa Mizrachiho, která nazvala Dwecka „kacířem“, nasbírala 480 podpisů. Rovněž sefardský vrchní rabín Izraele Jicchak Josef ve svém dopise, který zveřejnil izraelský web Kikar ha-šabat, Dwecka odsoudil. „Jsem překvapen a nazloben nesmyslnými a heretickými slovy, která byla vyřčena o základech naší víry v naší Tóře,“ stálo v něm. Dweck má rabínskou smichu od Josefova otce, bývalého sefardského vrchního rabína Izraele Ovadji Josefa. Nezůstal však bez opory. Petici na jeho obranu podepsalo přes dva tisíce lidí.

celý článek

Česká republika bude mít v Tel Avivu nového diplomata pro oblast obrany

7. 6. 2017, -red- |  Z domova

TEL AVIV/PRAHA – Jak sdělil izraelskému listu Jerusalem Post český náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, Česko plánuje vyslat na své velvyslanectví v Tel Avivu nového ataché, který bude mít na starost záležitosti obrany a zbrojního průmyslu. Nový diplomatický post se v Tel Avivu otevře letos v srpnu a smyslem jeho zřízení je navázat spolupráci se špičkovým izraelským sektorem zbrojního průmyslu a bezpečnostními experty v rámci pilotního projektu, jehož cílem je modernizace české armády. Tomáš Kuchta o tom hovořil při zahájení třídenního zbrojního veletrhu ISDEF v Izraeli, který se koná od 6. do 8. června a jehož se letos účastní na 250 vystavovatelů.

celý článek

Katarská krize: vláda v Dauhá vyhostila ze země představitele Hamásu, strůjce teroristických útoků na Západním břehu

7. 6. 2017, -red- |  Blízký východ

DAUHÁ – V souvislosti s diplomatickou krizí v Kataru se vláda pod nátlakem koalice arabských velmocí v čele s Egyptem a Saúdskou Arábií odhodlala v pondělí 5. června vyhostit ze země několik vrcholných představitelů Hamásu. Mezi vyhoštěnými je i Saleh al-Arúrí, který je podle izraelských tajných služeb strůjcem únosu a vraždy tří židovských chlapců ze Západního břehu v roce 2014, které předcházely eskalaci konfliktu s Gazou a vojenské operaci Obranné ostří. Vyhoštění lídrů Hamásu uvítal mimo jiné izraelský ministr obrany Avigdor Liberman. Egypt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn obviňují Katar, ropnou velmoc v Perském zálivu, že podporuje terorismus a militantní režim v Íránu, který ohrožuje stabilitu v regionu, a povstaleckou vládu v Jemenu. Jedná se o nejzávažnější diplomatickou krizi mezi významnými arabskými státy za poslední roky.

celý článek